V posledních dnech hladiny některých nádrží a jezových zdrží částečně zamrzaly. „V současnosti se tloušťky ledu pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto na něj nedoporučujeme vstupovat. Upozorňujeme, že ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny v některých místech zeslabená, a hrozí tak i při menším zatížení prolomení,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Pohled na večerní Brno z vyhlídkového kola.
Večerní Brno z vyhlídkového kola: podívejte se na svátečně nasvícené centrum

Některé vodní nádrže nejsou dokonce zamrzlé vůbec, další spadají do vymezených ochranných pásem, ve kterých platí zákaz vstupu. V Jihomoravském kraji se jedná například o Boskovice, Opatovice a Znojmo.

Teplejší počasí lze podle meteorologů očekávat již v úterý, kdy se teploty přehoupnou přes nula stupňů Celsia. Oteplovat se bude i ve středu, nejvyšší denní teploty se mají pohybovat kolem dvou stupňů. „Ve čtvrtek oblačno až zataženo, místy občasný déšť, zpočátku ojediněle srážky mrznoucí. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty od mínus dvou do dvou stupňů Celsia, nejvyšší denní od dvou do šesti stupňů Celsia,“ napsal na webu Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.