Když chtěl Marek Gregor ukončit na přelomu března a dubna neschopenku, musel se k praktické lékařce Monice Veigendové do její ordinace v Mokré-Horákově na Brněnsku telefonicky objednat.

A po příchodu do zdravotního střediska narazil na zamčené dveře čekárny. „Doktorka tam má papír, že ordinuje v nouzovém režimu, protože nemá dost ochranných prostředků,“ svěřil se mladý muž.

Ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s. Jindřich Vobořil ukazuje jednu z testovacích sad, kterými začnou v pátek testovat na koronavirus terénní pracovníky a bezdomovce.
Protiúder šíření koronaviru? V Brně plošně otestují bezdomovce nebo důchodce

Po zazvonění mu otevřela zdravotní sestra a pustila ho do prázdné čekárny, vybavené dezinfekcí na ruce. „Pracovní neschopnost i recepty vystavujeme elektronicky. Pacienta prohlédnu jen při zhoršení zdravotního stavu nebo když u něj delší dobu přetrvávají potíže,“ uvedla lékařka.

V podobném režimu ordinuje i její kolegyně Anna Blažková z Pozořic na Brněnsku. „Kdybych měla každého člověka s dýchacími problémy vyšetřovat, tak mi omezené zásoby respirátorů a rukavic určitě nebudou stačit,“ řekla.

Většině pacientů proto poradila po telefonu. A ty z nich, kteří si stěžovali na příznaky koronaviru, rovnou odkázala na krajskou hygienickou stanici. „Snažím se ochraňovat pacienty tak, aby se moc v čekárně nepotkávali. Přednostně ošetřuji lidi, kteří mají akutní problémy,“ upřesnila.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Vojtěch: Epidemii máme pod kontrolou. Zabránili jsme nekontrolovanému šíření

S nedostatkem ochranných pomůcek se před Velikonocemi potýkala i praktická lékařka Petra Procházková, která má ordinaci ve Šlapanicích na Brněnsku. „Dostali jsme sice dvakrát po sobě zásilku roušek, jednorázových rukavic a dezinfekce, ale i tak je toho poskrovnu. Na týden máme dvanáct párů rukavic a padesát chirurgických roušek,“ posteskla si.

Také ona proto omezila kontakty s pacienty, kteří se v podstatě nepotkají s její zdravotní sestrou. „Pacienty objednáváme po předchozí telefonické domluvě,“ dodala s tím, že zásoba ochranných prostředků jí bude stačit na necelé dva týdny.

Šlapanická radnice sice koupila 250 respirátorů od starosty Martina Habáně z Březiny na Brněnsku. Jak už Deník Rovnost informoval, ten jich dokázal sehnat z Číny sedm tisíc za víc než milion korun, ale přednostně je rozdělila třeba mezi tamní hasiče. „Něco dostali i naši strážníci a zbytek jsme poslali do domovů důchodců v Sokolnicích a Újezdu u Brna,“ doplnila starostka Šlapanic Michaela Trněná.

Starosta Březiny na Brněnsku Martin Habáň sehnal přes svého spolužáka z vysoké školy sedm tisíc respirátorů z Číny na za milion korun.
Starosta sehnal z Číny tisíce respirátorů za milion. Přešel i přes byrokraty

Podle Ivo Procházky z krajské pobočky Sdružení praktických lékařů v Brně by na tom ale měli být obvoďáci relativně dobře. „Minimálně po Velikonocích by měli mít roušky a respirátory zhruba na čtrnáct dnů. Zatím jsme jim rozdělili přes sedm tisíc respirátorů a skoro čtrnáct tisíc roušek,“ vypočítal.

Podle něj dávali a dávají ochranné prostředky praktickým lékařům i různí dárci. „Problém je ale s ochrannými obleky, ty se velice těžko shánějí. Kdyby nastaly epidemiologické problémy, tak většina praktiků ty obleky prostě nemá,“ dodal.

Ilustrační foto.
Chtějí zachránit hospodu, tak zdržují rekonstrukci trati z Brna do Střelic