Při průjezdu městskou částí tamtudy denně míří tisícovky aut. Doplňují je trolejbusy směřující do blízkých Šlapanic na Brněnsku. Páteřní ulici Tuřanka v brněnské Slatině čeká ve druhé polovině roku rekonstrukce kanalizace a vodovodu, která zásadně omezí dopravu. Kromě ní se pracovníci Brněnských vodáren a kanalizací letos zaměří na opravy inženýrských sítí i v dalších ulicích Brna.

Rekonstrukce potrubí v Tuřance má začít 1. července, potrvá zhruba třiadvacet týdnů až do listopadu. „Oprava zlepší kanalizační odtok a zároveň zásobování pitnou vodou. Práce zkoordinujeme s činností plynařů, aby se předešlo nutnosti rozkopat ulici dvakrát krátce za sebou,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Opravy kanalizace a vodovodu v Brně

* Lesnická: od 9. ledna

* Palackého třída na křižovatce u Semilassa: předpoklad zahájení prací v březnu

* Šumavská, Pod Kaštany: předpoklad v dubnu

* Chaloupky: předpoklad v dubnu

* Besední, Veselá: předpoklad v červnu

* Tuřanka: předpoklad 1. července

* Křížkovského: rekonstrukce trvající od loňského listopadu

Podle slatinského starosty Jiřího Idese už tamní potrubí rekonstrukci nutně potřebuje. „Jsou tam často havárie. Vozovka nad ním už nesplňuje hlukové a hygienické limity,“ vysvětlil.

Pro stavbu za zhruba šestasedmdesát milionů korun hledají momentálně představitelé města zhotovitele. „Zrekonstruuje 306 metrů kanalizace, vymění třiatřicet kanalizačních přípojek v délce 268 metrů a vymění také 150 metrů dešťových svodů. Pracovat bude i na 597 metrech vodovodu a sedmačtyřiceti vodovodních přípojkách. Po dokončení prací na sítích opraví také silnice a chodníky včetně odvodnění," přiblížila Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Omezení zásadně ovlivní řidiče, pro které se část Tuřanky zcela uzavře. Rekonstrukce se dotkne úseku mezi Matlachovou a Řípskou ulicí. „Objízdné trasy budeme ještě řešit, ale zřejmě povedou po Hviezdoslavově ulici od vrchního ke spodnímu kruhovému objezdu a z něho pak po Řípské směrem k letišti. To bude asi hlavní objízdná trasa. Zároveň však nemůžeme vyloučit, že se auta dostanou i do centra Slatiny,“ uvedl Ides.

Řidič Martin Kalina z Brna se zdržení v kolonách kvůli uzavřené Tuřance neobává. „Nemyslím si, že je tak vytížená. Místo se dá objet přes centrální náměstí nebo přinejhorším okolo sídliště,“ poznamenal Brňan.

Kvůli opravě slatinského potrubí musí s komplikacemi počítat i obyvatelé nedalekých Šlapanic, protože tam cestující běžně vozí trolejbusy jezdící po Tuřance. Po dobu oprav vozy nepojedou. „Jednáme hlavně s dopravním podnikem, aby k nám zajistil obslužnost. Všechno je momentálně teprve v přípravě. Podstatné je, že zůstane zachovaná osobní a hromadná doprava,“ sdělila šlapanická mluvčí Anna Mrázová.

Náhradní autobusy

O objízdných trasách pro městskou hromadnou dopravu zástupci dopravního podniku rozhodnou až v dalších měsících. Spojení okrajové Slatiny se Šlapanicemi zajistí zřejmě náhradní autobusy.

Už v sobotu dělníci začali v Brně s rekonstrukcí inženýrských sítí v Lesnické ulici. Práce na stoleté kanalizaci a vodovodu si žádají téměř roční uzavírku včetně tramvajové výluky linek směřujících dál do Černých Polích a na Lesnou. Soupravy se do ulice mají znovu vrátit v září.

K první letos započaté opravě potrubí se v březnu přidají další na Palackého třídě v místě křížení u Semilassa, další měsíc pak také v Šumavské, Pod Kaštany a také na Chaloupkách. „Investorem staveb je město Brno, zaměstnanci Brněnských vodáren a kanalizací tam na základě mandátní smlouvy vykonávají inženýrskou činnost," shrnula mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Omezení čekají na Brňany od června rovněž v Besední a Veselé ulici ležících v centru města. V oblasti už od října 2019 dělníci rekonstruují kanalizaci a vodovod. Třeba v České museli lidé po velkou část loňského roku procházet pouze úzkým průchodem.

V několika ulicích letos stavbaři dodělají už v minulých letech započaté rekonstrukce potrubí. „Dokončí opravy inženýrských sítí v Solniční, České, Křížkovského a Lazaretní,“ vyjmenovala Hermanová.