Letos v první den jarních prázdnin se stala jediná nehoda tramvaje. Řidič linky 8 po třetí odpoledne na konečné Mifkova nedobrzdil a narazil do zarážky v místě, kde trať končí úvratí. „K nehodě došlo v malé rychlosti. Nikdo se nezranil. Škoda je do padesáti tisíc korun. V tuto chvíli nevíme, jestli se jednalo o technickou závadu nebo vinu ze strany řidiče,“ shrnula mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Šalina po vykolejení v Židenicích málem narazila do domu.
Černé pondělí šalin: vzájemná nehoda, sražený cyklista a náraz málem do domu

Loni se kromě nejvážnější srážky dvou tramvají v Křížové v první den prázdnin staly i další nehody na kolejích. Po srážce se soupravou v křižovatce na Moravském náměstí vyvázl brzy ráno osmdesátiletý cyklista s těžkými zraněními. Po vzájemném střetu zůstal důchodce ležet na zemi vedle tramvajové soupravy. „Se středně těžkým poraněním ho následně převezli záchranáři do nemocnice v Bohunicích,“ sdělil tehdy policejní mluvčí Petr Vala.

Po jedné odpoledne vykolejil vůz linky 12 v Životského ulici, kde vjel na chodník a zastavil se téměř až o dům. Krátce po čtvrté odpoledne se pak na Malinovského náměstí srazila tramvaj s autem souběžně jedoucím z ulice Cejl. Obě tyto nehody se obešly bez zranění.

Řidič čelí obžalobě

Podle zjištění Deníku Rovnost už policisté vyšetřování střetu souprav v Křížové, při které se zranilo osm lidí včetně jednoho z řidičů, ukončili. „Uzavřeli jsme ho návrhem na podání obžaloby řidiče tramvaje, který zezadu narazil do stojící soupravy, a to z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Případ nyní leží na státním zastupitelství,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Nehoda dvou šalin v brněnské Křížové ulici.
Už si nikdy nestoupnu dozadu, říká zraněná z pondělní nehody šalin v Brně

Vyšetřování případu už ukončila i Drážní inspekce. „Zpracovali jsme závěrečnou zprávu, kterou jsme odeslali na projednání zúčastněným provozovatelům a drážnímu úřadu. Nyní plyne lhůta pro projednání, respektive pro vyjádření těchto stran,“ řekl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Kolize šalin v první den jarních prázdnin

2021:

Na konečné Mifkova řidič nedobrzdil v úvrati a boural do zarážky.

2020:

Tramvaj srazila brzy ráno cyklistu na Moravském náměstí, vyvázl se středně těžkými zraněními.

V Křížové ulici nabourala přijíždějící souprava do před ní stojící, zranilo se 8 lidí včetně řidiče.

Brzy odpoledne vykolejila tramvaj v Životského ulici.

Na Malinovského náměstí se ještě později srazil vůz s autem.

Doplnil, že po projednání závěrečnou zprávu zveřejní na webu Drážní inspekce. „Teprve poté je vyšetřování inspekce úplně uzavřené. Očekávám, že tomu tak může být v první polovině března," dodal Drápal.

Oba nabourané vozy už Brňané v ulicích znovu neviděli, dopravní podnik je vyřadil z provozu. „Odhadované náklady na jejich opravu byly v řádech statisíců korun, vzhledem k obnově parku vozy T6A5 z Prahy jsme se rozhodli do nich i kvůli jejich stáří dále neinvestovat,“ vysvětlila Tomaštíková.

Bílou tramvaj, která narazila do soupravy před ní, plánovali představitelé dopravního podniku z provozu za několik měsíců vyřadit nezávisle na nehodě.

„Technici z obou vozů odebrali náhradní díly pro údržbu ostatních tramvají tohoto typu,“ zmínila Tomaštíková.

Zraněnou cestující Kadidlovou společně s řidičem a dalším mužem převezli záchranáři k ošetření do Úrazové nemocnice. Sama při havárii utrpěla lehký otřes mozku.

„Něčím jsem dostala do hlavy. Na rukou jsem měla pohmožděniny a oděrky od pádu a skla," popsala tehdy žena.

Zraněný řidič, který podle tehdejšího vyjádření mluvčí záchranářů Michaely Bothové utrpěl středně těžké poranění nohy, se se zdravotními následky po srážce potýká dodnes. „Zatím se do práce nevrátil, zůstává v pracovní neschopnosti," sdělila Tomaštíková.