Uprostřed zeleně a v klidné lokalitě mimo centrum Brna chtěl se svou ženou bydlet Dalibor Pálka. Nevyšlo to. „V podobných oblastech je velmi slabá nabídka a extrémně vysoké ceny. Za sedmdesátimetrový byt jsme prostě nechtěli dát čtyři miliony. To už je moc,“ řekl.

Obliba bydlení ve větší vzdálenosti od brněnského centra se podle odborníků neustále zvyšuje. „Lidí, kteří chtějí žít na okraji města, rozhodně přibývá. Zásadní je pro ně přitom výhodnější částka třeba za byt mimo střed města oproti cenám v centru,“ uvedl makléř Jakub Farář z realitní kanceláře Gaute.

Ilustrační foto.
Na Kaménkách budou tisíce nových bytů. A co doprava? ptají se lidé v Černovicích

S tím souhlasí i ředitelka developerské společnosti Imos Hana Vyplelová. „Lidé chtějí bydlet i přímo ve městě, ale brněnská nabídka bydlení je úzká. Výběr není takový, jaký by si zájemci představovali,“ vysvětlila.

Podle dalších developerů vyhání lidi z města především územní plán. V něm je vyhrazeno málo plochy vhodné pro stavbu bydlení. „V Brně není možné stavět, proto zájemců o bydlení za hranicemi města přibývá. Jsou k tomu nucení. Nemají na výběr a musejí vyhledávat okrajové oblasti,“ vyjádřila se za společnost All Inclusive Development Kateřina Svobodová.

Byty v Brně. Ilustrační foto.
Byty v Brně na maximu? Ceny ještě porostou, tvrdí analytici

Současně roste poptávka především po menších a levnějších bytech. „Chtějí je hlavně mladí, kteří ještě neplánují rodinu a nemají naspořeno tolik peněz,“ dodala Svobodová.

Vysoké ceny bydlení v Brně
- cena za dvoupokojový byt v Brně: podle poslední analýzy společnosti Trikaya 4 400 000 korun
- kritika zájemců: příliš drahé, malý výběr mezi byty
- proč: podle developerů kvůli územnímu plánu, v němž je vyhrazených málo prostor pro stavbu bydlení
- důsledek: stěhování mimo centrum Brna či za jeho hranice
- obliba: například Rosice na Brněnsku
- balkony: vyhledávají je více rodiny, spíše v létě

Podle Faráře si lidé stěhující se za Brno velmi oblíbili například Rosice. „Byty v této lokalitě kupují převážně mladší páry, které plánují založit rodinu a shánějí větší byt, aby dítě mělo vlastní pokoj,“ popsal makléř.

Při rozhodování o případném stěhování na kraj města nebo za jeho hranice hraje velkou roli dobrá dopravní dostupnost. „Možnosti dopravy jsou pro lidi důležité kvůli dojíždění do škol či do práce,“ zmínila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

Kvůli problémům s hledáním vhodného místa k životu se Pálka rozhodl pro zcela jinou variantu. „Vykašleme se na hroznou situaci s nemovitostmi v Brně. Koupili jsme si velkou dodávku za sto tisíc a budeme cestovat,“ prozradil muž.

Pokud se lidé rozhodnou pro bydlení přímo ve městě, chtějí mít balkon. „Zájem o městské nemovitosti s balkony, lodžiemi nebo terasami v létě skokově narostl,“ potvrdil ředitel serveru Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Ve fontáně před Janáčkovým divadlem platí od začátku července zákaz koupání.
Měsíc zákazu koupání ve fontáně: lidé dál dovádí ve vodě, dosud bez žádné pokuty

Záleží také na tom, kdo byt hledá. „O balkony mají větší zájem spíše rodiny,“ doplnil makléř Farář.

PAVLA HLOUŠKOVÁ
JANA KOPECKÁ