Dostatek informací ve velkém časovém předstihu. To je podle odborníků hlavní důvod, proč lidé v Brně zvládli bez potíží přechod na digitální vysílání. Poslední zářijový den se totiž vypnul analogový vysílač na Hádech a v Barvičově ulici.

Analogové i digitální vysílání fungovalo v Brně souběžně celý rok. „Díky tomu měli lidé dostatek času připravit se na vypnutí analogu,“ vysvětlil mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání Tadeáš Novák.

Zkušenosti z oblastí, kde analog skončil už dříve, podle něj ukazují, že na digitální vysílání se nepřipraví vždy přibližně jen jedno procento lidí. „Konkrétně v Brně je to ale více. Asi čtyři procenta,“ podotkl.

Jednou z těch, která situaci podcenila, je dvaapadesátiletá Marie Křížová. „V pátek jsem zapnula televizi a viděla jen černou obrazovku. Pořád jsem to odkládala a pak na to zapomněla,“ uvedla Křížová. Prý jí to ale moc nevadí, odjíždí na delší dobu pryč, tak se bez televize obejde. „A až se vrátím, tak prostě zajdu do obchodu a pořídím si tam set top box. Syn mi říkal, že stojí méně než tisícovku, tak to není tak strašné,“ podotkla žena.

Kvůli přechodu na digitální vysílání měly poslední týdny plné ruce práce firmy, které montují set top boxy a televizní antény pro zesílení signálu. „Zájem o naše služby vzrostl skoro dvojnásobně,“ řekl Robert Čalkovský z brněnské firmy Montsat.

Lidé podle něj situaci nejčastěji řešili koupí set top boxu. „Je to nejjednodušší a nejlevější varianta. Je ale také hodně těch, již si koupili novou televizi, která si s digitálním vysílání poradí sama,“ řekl Čalkovský.Pro digitalizaci v České republice byla vytvořena bezplatná telefonní linka, kam mohou volat lidé, kteří mají jakékoliv dotazy či problémy s digitálním vysíláním.

Podle vytíženosti linky to vypadá, že vypnutí analogu nezpůsobilo Brňanům žádné závažné problémy. „Bezprostředně po vypnutí byl na lince klid, během dne volalo asi padesát lidí. Brno tedy na digitální signál přešlo bez problémů,“ uvedl v neděli odpoledne Novák.Lidé se ptali zejména na zapínání nových digitálních multiplexů, vypínání analogu a další technické podrobnosti.

Problém ale má brněnská Nemocnice u svaté Anny. Servisní firma totiž nestihla do všech pokojů zapojit set top boxy. „Na většině oddělení by ale měly televize fungovat bez potíží. Na doléčovacím a rehabilitačním oddělení vysílání obnovíme do úterý,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Koška.

Některé části Brna jsou ale ještě pořád pokryty analogovým vysíláním, a to z vysílače Kojál na Vyškovsku. „Na některých okrajových místech je tedy možné ještě chytat starý televizní signál,“ vysvětlil Novák. Většina lidí ale podle něj už volí digitální přijímání, protože je kvalitnější a rychlejší.

Přesto se najdou lidé, kteří zatím k digitálnímu vysílání přejít nehodlají. „Mám pouze klasickou anténu, takže jsem přešla na vysílání z Kojálu,“ řekla Anna Dvořáková z brněnských Židenic. Není ale možné zjistit, na kterých místech v Brně je analog dostupný. „Na sílu signálu mají vliv různé věci. Například terénní nerovnosti nebo různé velké stavby,“ vysvětloval Novák. Může tedy nastat situace, kdy člověk, který bydlí vysílači blíže, signál nemá a ten, kdo bydlí dále, jej má. Nejlepší je pozvat si firmu, která změří sílu signálu na konkrétním místě.

KATEŘINA SMOLOVÁ