Žádost o přednostní zavedení rezidentního parkování pro oblast ohraničenou řekou Svratkou, Vídeňskou ulicí a Renneskou třídou schválili nedávno radní Brna-středu. Zabývat se jí budou úředníci magistrátu. „Pro místní je situace šílená. Několik desítek z nich se na nás obrátilo s peticí, že chtějí modré zóny. Jejich požadavek respektujeme," uvedl radní městské části pro dopravu Jan Mandát.

V oblasti Polní má podle žádosti politiků platit celodenní regulace parkování. Řada dojíždějících řidičů, kteří nechtějí platit za parkování za modrými čarami v sousedních zpoplatněných lokalitách na druhé straně Svratky, totiž nechává auto právě v ní. „Ve zbytku Brna se ukazuje, že pouze noční regulace nestačí. Problémy s parkováním přes den místním zůstávají," poznamenal Mandát.

Brněnská ulice Úvoz.
Parkují kde se dá, vyhlíží modré zóny. Rezidenti za Úvozem budou ještě trpět

Obyvatelé Polní a okolních ulic se modrých zón jistě nedočkají v příštím roce, protože jeho plán už je plný. „Nejsme schopni do něho tuto oblast vměstnat. Lokality pro rok 2023 budeme postupně řešit v zimě a na jaře," řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Místa zvažovaná pro rezidentní parkování v přespříštím roce nechtěl upřesnit.

Rychlejšímu šíření modrých zón do brněnských ulic brání kapacita úředníků a náročnost přípravného a schvalovacího procesu. Vyžaduje například vyprojektování oblasti, stanovení dopravního značení, jeho schválení, umístění či vyznačení přímo v ulicích.

Parkování Červený kopec.
Chceme modré zóny, žádají další části Brna. Počkají si aspoň dva roky

Už nyní na magistrátu evidují požadavky na modré zóny minimálně z dalších čtyř městských částí kromě Brna-středu. Jedná se o Komín, Jundrov, Židenice a Nový Lískovec. Pro jejich zavedení jsou i v Medlánkách.

Novinka v podobě modrých čar se v blížícím se roce dotkne řidičů v pěti oblastech Brna-severu a dvou v Králově Poli. Na řadu přijdou postupně Erbenova, Francouzská, Jugoslávská, Dukelská třída a náměstí SNP. Jako poslední pak ve stejný okamžik královopolské lokality Herčíkova a Dalimilova.

Jak už Deník Rovnost informoval dřív, prostřednictvím radnice Brna-středu žádají přednostní zavedení rezidentního parkování ve svých ulicích také místní z oblasti Červeného kopce. Sousedí s lokalitou Polní, tamní rezidenti se proto potýkají se stejnými problémy.