Ve filmu Sucho, který zachycuje extrémní přístupy k životu a spletité mezigenerační vztahy dvou rodin, vkládá Sláma naději do mladé generace.

O čem film je?

O tom, že tak, jak se chováme ke krajině, ve které žijeme, tak potom ta krajina ovlivňuje zase zpátky nás a naše vztahy.

Pohled na Vranovskou přehradu. Ilustrační foto.
UFO nad Vranovem ožívá ve filmu Franta mimozemšťan

Bylo vaším záměrem naznačit Suchem vyprahlost staré generace?

Neřekl bych, že jde o vyprahlost staré generace či svěžest mladé generace. Spíš jde o to, že rodiče proměňují svoje děti, vychovávají je, a ty děti zase proměňují své rodiče. Nejde o to, kdo má, nebo nemá pravdu, ale o ten vztah a jeho dynamiku.

Film je zasazen do Moravského Toskánska, podle čeho jste prostředí vybírali?

Vybírali jsme krajinu, na které je nejvíce vidět to sucho, o kterém film je. Moravské Toskánsko je jedna z oblastí nejvíce postižených suchem. Kromě toho, že je to nádherná krajina, fotogenická a krásná, se skvělými lidmi, kteří tam žijí. To vše nás přitáhlo tam natáčet.

Český rozhlas Brno slaví letos sté výročí.
Sto let Českého rozhlasu Brno. Oslavy budou po celý rok, dojde na velká jména

Jakou vzpomínku si s sebou s filmu ponesete i dál?

Nejdojemnější věc při natáčení byla, když jsme natáčeli s prasaty. Já jsem ještě před natáčením přišel do prasečáku a celé to stádo spinkalo. Prasátka nedokážou nohy ohnout, a jak spala, tak se těma nožičkama objímala. To mi přišlo strašně dojemné.

Do natáčení se vám podařilo zapojit spoustu místních. Jak tato spolupráce probíhala?

Potřebovali jsme tam mít role vesničanů, ty jsme tam našli a byli skvělí. Jihomoraváci jsou fantastičtí herci, mělo by se tady natáčet více filmů, protože mají obrovské herecké schopnosti.

Režisér o filmu říká:

V Suchu se protnou tři generace, ta nejstarší reprezentuje bezohlednost, ta nejmladší dává naději ve zvládnutí mezilidských vztahů vně i uvnitř rodin, ale i ve spojení s krajinou, v níž žijeme. Příběh sváru dvou klanů se dotýká i citlivých momentů, jako je přijmutí nemoci blízkého člověka nebo lásky v napjatých vztazích odlišně žijících sousedských rodin. Je to drama lidských citů, prvky má komické i tragické. Je tam humor a je to rodinný film.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brněnské moře na Moravském náměstí stále láká bruslaře. Teplý únor ledu nevadí

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová