Do čela hnutí v Brně se postaví starostka Králova Pole Karin Karasová. „Po odstoupení předsedy Dvořáka z rodinných důvodů povedu organizaci,“ sdělila Karasová.

Za výhody při sjednávání veřejných zakázek je ve vazbě radní Brna-středu Jiří Švachula a místostarosta Ivanovic Petr Liškutin, který za zakázky zodpovídal jako úředník. „Navrhli jsme jejich vyloučení z hnutí a vyzvali je ke složení jejich mandátů v městských částech,“ uvedl místopředseda hnutí Petr Vokřál.

Večerní schůzka potvrdila informace ivanovické starostky Jany Bohuňovské z odpoledne. „Dohodli jsme se na tom s Jiřím Faltýnkem, který místní organizaci vede. Petra Liškutina oslovíme přes jeho právníka. Zatím čekáme na oficiální informace a vyjádření,“ uvedla Bohuňovská.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují znovu na radnici Brna-středu. Snímek z roku 2019.
Razie na radnici Brna-středu: pět lidí je ve vazbě, mezi nimi i radní Švachula

Prošetření kauzy na radnici Brna-středu budou na jednáním kontrolního výboru požadovat zastupitelé z hnutí Žít Brno. „Je nutné prošetřit, zda byly všechny zakázky v souladu s metodikou a zákonem,“ sdělil zastupitel Gabriel Kurtis.

V pondělí večer politici jednali i o pokračování koalice na Brně-středu. Podle serveru České noviny bude koalice pokračovat. Zástupci ANO však ztratí resort investic.

Policisté minulý týden zasahovali i v antimonopolním úřadě. Nikoho však nezatkli. „Důvodem vyšetřování bylo údajné ovlivňování veřejných zakázek. To je však vyloučeno, jelikož rozhodování úřadu je vždy dvoustupňové a podílí se na něm řada zaměstnanců,“ uvedl v pondělí mluvčí instituce Martin Švanda.

ONDŘEJ KALOUD
MARTINA MORESOVÁ

Ilustrační foto
Zavřou Cejl. Kvůli teplu i kolejím