Na téma divadelníci z několika zemí nahlédnou z různých úhlů. „Jednou linií je pohled z Česka, které před třiceti lety snilo o návratu do demokratické Evropy, a ptáme se, proč je tato myšlenka nyní zpochybňována. Také nás zajímá, zda máme jako Evropané společnou vizi. Evropský sen nazíráme I z pohledu lidí, prchajících z rozvojových zemí, pro které Evropa představuje bezpečí a materiální blahobyt,“ nastínil dramaturg festivalu Martin Sládeček.

Divadelní svět 2019
Kdy: 23. – 28. května 2019
Kde: brněnská divadla, například Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Městské divadlo, Divadlo Husa na Provázku, Divadlo na Orlí a další
Téma: Evropský sen!
Programové tipy: inscenace Francouzi, inscenace Roma Armee, inscenace Mea Culpa

Na plakátech festivalu se letos objeví slovo Vítejte. „Je to bytostně festivalové slovo, na festivalu jsou skutečně všichni vítaní. U tohoto slova je zajímavé, jaké emoce může budit,“ zmínil Sládeček.

Na festival přijede třeba velkolepé polské představení Francouzi, které je výpravou do dějin evropské identity. Němečtí divadelníci dovezou inscenaci Romská armáda o současném Berlíně. Ve hře se mluví třeba o toleranci. Slovenští herci vystoupí s představením Americký cisár, ve kterém tvrdí, že uprchlická krize tady není novinkou, v devatenáctém století prchali Evropané do Ameriky.

Lahůdkou festivalu bude vystoupení divadelníků z Madagaskaru či Martiniku. „V jednom z představení se budou zabývat předsudky o černém těle,“ zmínila dramaturgyně festivalu Lucie Němečková.

Loni festival vyvolal kontroverze zařazením představení dramatika Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí, v němž Ježíš znásilňuje muslimku. Tvůrci festivalu vzkazují, že představení nemínili jako prvoplánovou provokaci, a ani letos nechtějí nikoho prvoplánově provokovat, byť v některých představeních budou třeba herci nazí. „Umělec se nějak vyjadřuje a je na každém, jak si jeho vyjadřování vyloží,“ zmínila Němečková.

Aby dramaturgové festivalu předešli nedorozuměním, doplní některá představení úvodním slovem a diskusí. „Divákům vysvětlíme, proč takové inscenace přivážíme a představíme širší kontext. Nemělo by pak dojít k zjednodušení,“ upozornila dramaturgyně Barbara Gregorová.

V nejbližších dnech pořadatelé spustí webové stránky, na nichž bude k vidění kompletní program a zájemci si rezervují lístky.