Dříve, než se po brněnském nebi začne prohánět Ježíšek s dárky, zaplní jej ohnivé nebeské divadlo. Sobotní celodenní vánoční akci na brněnské hvězdárně totiž ve čtvrt na šest večer završí ohňostroj pod názvem Vánoční komety.

Vánoce na hvězdárně jsou letošní novinkou. „Navazujeme na tradici programů dosavadních Vánoc na radnici,“ uvedl za pořadatele Jiří Morávek ze společnosti Snip.

Ilustrační foto
O svátcích ošetří zvířata jen někde. Léky pro sebe si lidé vyzvednou bez potíží

Na Vánocích na hvězdárně se zabaví zejména rodiny s dětmi. „Děti, které přinesou vlastnoručně vyzdobenou ozdobu, získají dárek. Po celý den je pak čekají divadelní představení, vystoupí třeba herci z divadla Radost či z Městského divadla Brno,“ popsal Morávek. Děti se také vyřádí v tvořivých dílnách.

Největší lákadla
• Akce Vánoce na hvězdárně se bude konat v sobotu po celý den.
• Ten navečer vyvrcholí pětiminutovým ohňostrojem. Nebeská show začne ve čtvrt na šest večer. Dosud se vánoční ohňostroj vždy konal v souvislosti s akcí Vánoce na radnici.
• Po celý den lidé na hvězdárně najdou třeba výstavu pohyblivých železničních modelů, nebo se setkají se živými zvířaty z brněnské zoo.
• Děti se zabaví u pořadů s pohádkami či hudebními vystoupeními.


V parku před hvězdárnou najdou lidé pohádkový les a občerstvení, nebo se potkají se živými zvířaty z brněnské zoo. Vevnitř se pak pokochají výstavou pohyblivých železničních modelů, které vytvořili modeláři z Brna.

Akce je zdarma, jedinou zpoplatněnou částí je promítání. Po celý den zájemci totiž za zvýhodněné vstupné shlédnou pořad pro děti v digitáriu. Vstupenky je ale nutné zakoupit předem. „Budeme promítat představení Se zvířátky ve vesmíru,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Akce vyvrcholí ohňostrojem na Kraví hoře. Nebeská show od týmu Theatrum Pyroboli začne ve čtvrt na šest. „Ohňostroj potrvá kolem sedmi minut a bude doprovázen hudbou,“ poznamenal Morávek. V předchozích letech vánoční ohňostroj pyrotechnici odpalovali z Dominikánského náměstí.

Kvůli dlouhodobé výluce tramvají linky 4 ve směru na Náměstí Míru se lidé na hvězdárnu dostanou autobusovými linkami X4 a 68. „Obě linky v době konání akce posílíme,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Prodej vánočních kaprů. Ilustrační foto
Vánoční kapry Brňané koupí i na Štědrý den