Na akci nazvané Masarykův okruh jubilující, si lidé prohlédnou desítky historických aut. V pondělí tomu bude přesně 90 let od prvního startu automobilů na okruhu. "Tady se skutečně psala historie světového motorismu. V roce 1930 tady jela Eliška Junková čestné kolo na Bugattce, její jízdou se inspiroval i třeba Jaroslav Ježek ke své skladbě Bugatti Step," připomíná organizátor projektu Vladimír Koudelka.

Tmavovlasá žena v černém kabátě si prohlíží jeden z vozů. "Podívej, máš konkurenci. Tady jsou i původní sedačky," ukazuje šedovlasému muži po svém boku. To už Koudelka s mikrofonem vyzývá všechny, aby si vzali roušky. "Vypadá to, že nás je sto jedna, tak si je prosím nasaďte," směje se.

Výstava vozů není podle něj jen připomínkou devadesáti let Masarykova okruhu, ale i dalších výročí. "Připomínáme si i neděli 10. září 1950, kdy se zde poprvé jely závody motorek a neděli 25. července 1965, kdy se tady poprvé jelo motocyklové mistrovství světa. Nezapomeňme, že okruh patřil i cyklistům, jelo se tady několik mistrovství republiky, dvakrát tudy projel Závod míru a v roce 1969 zde bylo mistrovství světa v cyklistice," vypráví. Všechna významná výročí představuje projekt Brněnský rok sportu. "Připomínáme jubilea osobností a událostí v Brně, která svým významem město přesahují," dodává Koudelka.

Odpoledne pak na bosonožském úřadě v Brně ukáže historii okruhu výstava. "Jsou představené počátky i to, jak se přírodní okruh měnil v čase až do roku 1986, kdy se zde jelo naposled. Výstava bude putovat po dalších městských částech, podle toho, kudy původní trať vedla," vysvětluje kurátorka Technického muzea v Brně Sylvie Zouharová Dyková.