V nemocnici se několikrát léčila Pavlína Rosalinda Kratochvílová. „Nelíbí se mi přístup personálu. O pacienty se nezajímají. Na chodbách jim padají lidé z invalidních vozíků, nikdo si jich nevšímá. Jindy jsem zase zahlédla slečnu, co šla jen na záchod, ale sanitář po ní vyjel, vzal jí za krk, odvedl na lůžko a přikurtoval ji, bez důvodu. Volala na mě, ale nemohla jsem jí pomoci, přivázali by mě také," popsala žena.

Ředitel nemocnice Marek Radimský stížnosti označil za absurdní. „Každý pád zaznamenáváme a vyšetřuje se. Dbáme i na to, aby byli starší lidé vhodně obutí, aby neuklouzli," sdělil.

Čtěte také: Manžela přivazovali a trápili žízní, stěžuje si žena na černovickou nemocnici

Přivazování je podle něj striktně řízené předpisy a provádět ho bez důvodu je vyloučené. „Lidé mají o psychiatrii zkreslený obraz. O pacienty se staráme, jak nejlépe umíme. Kdyby se o ně lékaři nezajímali, šli by dělat jinou práci," zdůraznil Radimský.

Jenže lidé tvrdí něco jiného. Za otcem před pár lety do nemocnice docházel i Pavel Nečas. „Moje a matčiny zkušenosti z návštěv jsou otřesné. Zdravotníci dychtili po úplatcích a jídle, které slibovali, že předají pacientům a neudělali tak. Když byl zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii, praskl otci v jejich péči žaludek. O převozu do Vojenské nemocnice mi řekli s výrazným zpožděním, otec už byl po operaci a ve velmi špatném stavu," upozornil.

Nemocnice ovšem pochybení odmítá. K záměně jídel může podle Radimského dojít spíš náhodou, mezi pacienty. „V lednici je mají podepsané nebo si je zamykají ve skříňce. Přesto se třeba starší lidé mohou splést. Ale že by jim je někdo kradl, je snad pod lidskou úroveň," prohlásil.

Čtěte také: Hrobníci vytahují elektrická kladiva. Půda promrzla nejvíc za 50 let, chybí sníh

Na plnění povinností zdravotních služeb a stížnosti dohlíží krajský úřad. Ke kontrole práce v nemocnici však není oprávněný. „Nemáme k tomu ani odborníky. Nicméně stížnosti na Psychiatrickou nemocnici v Brně nejsou častější, než na jiná lůžková zdravotnická zařízení v kraji. Třeba loni krajský úřad obdržel a prošetřil jednu stížnost," sdělila krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Stížnosti na zdravotnické služby vyřizuje nejdříve nemocnice, poté krajský úřad a následně zřizovatel, tedy ministerstvo zdravotnictví. To však třeba výtky Rýdlové, která upozorňovala mimo jiné na přílišné kurtování manžela, neeviduje. „Co se týká omezovacích prostředků, připravujeme v současné době nový metodický pokyn k jejich použití," podotkla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Upozornila také na současnou reformu psychiatrické péče. Její cíl je zvýšení kvality života duševně nemocných lidí i jejich blízkých. Docílit toho ministerstvo chce hlavně pomocí zlepšení spolupráce zdravotních, sociálních a návazných služeb. „Také plánujeme omezit stigmatizaci duševně nemocných. První fázi reformy dokončíme do roku 2022, změny ale budou pokračovat," nastínila budoucnost Čechová. Kromě rekonstrukcí psychiatrických oddělení vznikají díky reformě takzvaná Centra duševního zdraví. V Brně fungují již dvě, ve Sdružení Práh a Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Brno.

Čtěte také: Ohřívač? Za desetinásobek, říká židenický místostarosta a kritizuje předchůdce