Nejdřív je elektrickým proudem omračují, pak je naloví do sítí a nakonec je převážejí do okolních řek a rybníků. „Od minulé středy děláme záchranný transfer bílých ryb. To jsou především cejni a jiné plevelné ryby. Už jsme jich převezli téměř tři tuny. Zatím se nestalo, že bychom nějakou usmrtili,“ uvedl ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Podle odhadů rybářů je v brněnské přehradě pět až osm tun ryb, které skončí v jiných vodách.

Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera ryby musí z přehrady jinam především proto, aby mohlo Povodí Moravy příští rok pokračovat s čištěním přehrady. „Chceme snížit hladinu o deset metrů a znovu vápnit obnažené břehy. Pokud by v upuštěné přehradě bylo tolik ryb, tak by to znamenalo jejich smrt,“ vysvětlil Ander.

Rybáři budou ještě minimálně týden brázdit v lodích přehradu. Jejich plány ale může lehce změnit počasí. To totiž ovlivňuje chování cejnů, kteří se teď páří a pohybují se tak v houfech od přístaviště po stěny přehrady. „Pokud se změní počasí, může převoz trvat mnohem déle,“ dodal Tůma.

Výlov a převoz ryb není jediný způsob, jak přehradu vyčistit od cejnů a kaprů, kteří rozrývají na dně přehrady bahno a uvolňují tak živiny sinicím. Rybářský svaz zvýšil limity pro rekreační rybáře, kteří sedí na březích přehrady s udicí. Místo jedné ryby si teď můžou z přehrady domů odnést dvě.

Rybáři letos také nebudou do přehrady vypouštět žádné nové ryby. Až Povodí Moravy udělá většinu kroků k tomu, aby byla přehrada čistší, uvažují rybáři o tom, že vysadí do vody i dravé ryby.