Příjezd papeže do Brna se stane nejvýznamnější událostí v novodobých dějinách města. Svatý otec Brněnskou diecézi navštíví vůbec poprvé.
Město se musí připravit na příjezd asi dvou set tisíc věřících. Má však výhodu v tom, že je na podobně náročně akce zvyklé.

„Máme zkušenosti z jiných velkých událostí. Tou nejnáročnějsí bylo asi setkání evropských prezidentů. A abychom nevyšli ze cviku, květnu náz čeká příjezd ministrů zemědělství Evropské unie,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Návštěva papeže je plánovaná na 27. září. Brno má tak na přípravy ještě čas.

„V tomto případě by přípravy na akci zabraly několik měsíců. Třeba návštěva prezidentů, která byla zatím organizačně nejnáročnější, nám trvala dohromady celé tři měsíce,“ podotkla Kapitančiková.

Ani velký počet věřících, kteří na podzim přicestují, by neměl život ve městě ochormit.
„Na Grand prix jezdí na brněnský okruh každý rok přes dvě stě tisíc lidí. I na ohňostroje přijelo asi sto sedmdesát tisíc diváků,“ vzpomínala Kapitančíková. Zajištění bezpečnosti na ohňostrojích bylo podle ní o to náročnější, že akce trvala jen jeden den.

Brno už v minulosti zažilo několik velmi významných akcí. Vedle princezny Diany přijela do města v roce 1996 britská královna Alžběta II. Ta navštívila Novou radnici, z jejího balkonu promluvila k lidem a pozdravila se s představiteli města. Na své pouze čtyřhodinové návštěvě ji tehdy doprovázel prezident Václav Havel.

Akce se neobešla bez problémů. Při procházce po náměstí Svobody, kde na Alžbětu II. čekalo přes deset tisíc lidí, protrhl nedočkavý dav kovové zábrany a lidé se dostali do zakázaného prostoru.

Velkou zkouškou byl pro muže zákona také summit prezidentů střední Evropy před dvěma lety. „Hlídali uzavřené centrum a v pohotovosti jich bylo zhruba osm stovek,“ uvedla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková.

Stejný rok přijela do Brna také legendární hudební skupina Rolling Stones. Na párhodinovou show se město připravovalo měsíc. Dřina, přesné plánování a plné nasazení se vyplatilo. V průběhu koncertu nikdo nenarušoval noční klid ani veřejný pořádek. Ani výtržníci neřádili. „Nájezd fanoušků byl plynulý bez komplikací v dopravě,“ uvedla tehdy brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Hlava církve Benedikt XVI.: konzervativní vůdce katolíků

Budoucí papež Benedikt XVI. se narodil 16. dubna 1927 v německém městě Marktl am Inn jako Joseph Alois Ratzinger.

Že chce sloužit církvi, se rozhodl už v pěti letech. Tak mocně na něj tehdy zapůsobilo setkání s mnichovským arcibiskupem.

Jedním z nejvlivnějších mužů římské kurie se Ratzinger stal dávno předtím, než usedl na papežský stolec. K vytouženému povolání přitom vedla křivolaká cesta. Jako čtrnáctiletý vstoupil pod tlakem režimu do nacistické mládežnické organizace Hitler Jugend, o dva roky později jej do služby povolala německá armáda. Do kněžského semináře vstoupil až po válce.

Ratzinger vyučoval na německých univerzitách, v roce 1977 se stal arcibiskupem Mnichova a Freisingu a posléze kardinálem. Kolegium kardinálů jej 19. dubna 2005 zvolilo hlavou římskokatolické církve.

Papež Benedikt XVI. je známý pro konzervativní postoj k problematice potratů a homosexuality. „Odpovědí na vlažný vztah společnosti k církvi je podle mne důsledný návrat k tradičním katolickým doktrínám,“ říká pravidelně papež.