Stavbaři momentálně pracují zejména v Dornychu. Hotová je většina inženýrských sítí, brzy dělníci položí nový povrch silnice. Kvůli technickým potížím se mírně zbrzdil přesun do Plotní. „Zhotovitel dělá maximum, aby veškeré práce stihl ve stanoveném čase. Tedy do třiceti měsíců. Nemáme informace, že se má stavba prodlužovat,“ sdělila Anna Dudková z magistrátu.

Dornych silničáři pro řidiče otevřou v září, pak uzavřou Plotní. „Provoz na přilehlé Zvonařce zachováme v režimu jedna plus jedna jako doposud,“ podotkla Dudková.

Přeložení Plotní
- práce začaly v Dornychu před rokem 12. března
- stavbaři se přesunou do Plotní v září
- cílem je přeložení kolejí tramvaje do Plotní ulice
- potrvá do podzimu 2020
náklady jsou 1,2 miliardy korun

Stavební práce dělají potíže i autobusům, které míří na Zvonařku ve velkém počtu. „V ranní a odpolední špičce mívají zpoždění, ale je to maximálně deset minut. Zatím jsme kvůli tomu nemuseli uzpůsobovat jízdní řády,“ uvedl mluvčí společnosti Kordis koordinující hromadnou dopravu v kraji Květoslav Havlík.

Podle něj se omezení nejvíce dotýká spojů, které jezdí směrem na Hodonín. „Na Zvonařku zajíždí také linky, které zajišťují náhradní dopravu za vlaky jezdící směrem na Sokolnice nebo Újezd u Brna,“ zmínil Havlík.

Projekt Tramvaj Plotní si vyžádal také výluku městské hromadné dopravy. Třeba tramvaj číslo 12 nyní jezdí mezi Juliánovem a Technologickým parkem. „Ve špičkách nebo při problémech na dálnici nabírají v kolonách zpoždění i naše vozy. Na situaci reagujeme, prioritou je přepravit cestující v co nejkratším čase,“ poznamenala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Podle měření Ředitelství silnic a dálnic z roku 2016 projede po silnici 42 v úseku mezi křižovatkami s Plotní a Tržní ulicí 34 138 aut. Dopravě v okolí se snaží ulevit policisté. „Ve špičkách například řídíme provoz v křižovatce ulic Koliště a Křenová. Snažíme se, aby byly ulice průjezdné,“ zmínil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Dornych mají silničáři zprůjezdnit v září. Úplně hotovo bude na podzim roku 2020.

Po skončení úprav řidiči oblastí naopak projedou mnohem snadněji než dříve. Ulice Dornych i křižovatky Dornychu a Zvonařky budou mít větší kapacitu a zklidní ulice Plotní. Projekt stojí 1,2 miliardy korun.