Místem vede hlavní silniční průtah městem. Mísí se tam také řidiči mířící z nebo do jeho centra. Nedaleko je navíc autobusové nádraží. Frekventované křížení ulic Oslavanská a Tomáše Procházky v Ivančicích na Brněnsku se dočká zásadních úprav, při nichž stavbaři prostor přemění v okružní křižovatku U Tří Kohoutů. Práce začnou zhruba v červnu, krajští silničáři momentálně soutěží stavební firmu.

Přestavba má vést k větší plynulosti a bezpečnosti dopravy. Loni se v křižovatce stala smrtelná nehoda, když nákladní auto srazilo muže, který pak na místě zemřel. „Je tam velmi hustý provoz, jde o hlavní tah. Nemáme obchvat okolo města, proto jede veškerá doprava tudy,“ řekl ivančický místostarosta Jaroslav Sojka.

Řidiči přijíždějící do křížení z ulice Tomáše Procházky musí dávat ostatním přednost, protože se nachází na vedlejší silnici. „Kvůli hustému provozu mají problém odbočit a zařadit se,“ zmínil před časem dnes už bývalý ředitel krajských silničářů Zdeněk Komůrka.

Z vlastní zkušenosti situaci potvrzuje i řidič Petr Poláček, který místem příležitostně projíždí. „Do obou stran hlavní silnice jde špatně vidět, dobrý rozhled tam mám až na poslední chvíli při příjezdu do křižovatky,“ prohlásil muž z Brněnska.

Pětatřicet milionů korun

Přeměna má trvat asi osm měsíců, při červnovém začátku se proto zřejmě protáhne až do prvních měsíců příštího roku. Po celou dobu zůstane místo pro lidi za volantem částečně průjezdné, byť s omezeními. Nemusí proto počítat s několikakilometrovými objížďkami.

O náklady se přibližně stejným dílem podělí krajští silničáři se zástupci Ivančic. Zakázku soutěží za téměř pětatřicet milionů korun bez daně. Silničáři zaplatí vozovku, Ivančičtí uhradí chodníky nebo úpravy zeleně, která ozdobí také střed objezdu. Součástí prací bude i zpevnění krytí Mřenkového potoka, jenž teče pod místem budoucí okružní křižovatky. Počítá se také s doplněním parkovacích pruhů, přechodů pro chodce, chodníkům či novým veřejným osvětlením.

Přestavba
Týká se frekventované křižovatky ulic Oslavanská a Tomáše Procházka v Ivančicích na Brněnsku.
Současné křížení ve tvaru písmene T nahradí kruhový objezd posunutý východním směrem.
Práce mají začít zhruba v červnu, úpravy potrvají asi osm měsíců.
Místo zůstane průjezdné, byť s omezeními.

Oproti současnému křížení posunou dělníci objezd východním směrem. Stavba si vyžádá demolici dvou domů i stávajících prodejních buněk. „Nájemníci v nich skončí. Někteří se přesunou do nových prostor, části ale nejsme schopní nabídnout jiné místo,“ uvedl Sojka.

Kvůli přestavbě řidiči přijdou o víc než desítku míst na parkovací ploše u křížení. Náhradu mají najít na nedalekém Tesařově náměstí, kde se nachází autobusové nádraží i parkoviště.