Linka za 330 milionů korun umožní společnosti SAKO zvýšit kapacitu při třídění a zvýšit jeho přesnost. Dosud se na dotřiďování podíleli lidé, obvykle se jednalo o pracující vězně.

Dosavadní poloautomatická linka byla už v roce 2021 na hranici kapacity při zpracování 4000 tun plastu a 6500 tun papíru za rok. Nová linka umožní ročně vytřídit 7000 plastu a 8000 tun papíru. Díky kvalitě recyklace a třídění se tak sekundárně využije větší množství odpadu z Brna i okolí, z něhož se odpady vozí. V lince bude zabudována soustava bubnových, optických a balistických strojů pro separaci železných a neželezných kovů, která umožní například sběr plechovek, víček či konzerv. Výkonný lis s kapacitou šest tun za hodinu slisuje roztříděný plast a papír do balíků k dalšímu zpracování. Součástí linky bude i drtič polystyrenu.

Parkovací dům v Brně.
MAPA: Stavební boom parkovacích domů v Brně. Podívejte se, kde všude vzniknou

S Fialou se zúčastní otevření i ministr životního prostředí Petr Hladík, který byl u zahájení stavby a instalace linky jako náměstek primátorky Markéty Vaňkové, která se má zúčastnit společně ještě s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.