Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je Brno přesycené specializovanými centry. „Přivádí lidi z celé jižní Moravy i dalších krajů. Léčí se tady až sedm procent pacientů z Vysočiny,“ uvedl Dušek. Celkově se ve městě léčí přes polovinu mimobrněnských pacientů.

Dalším problémem, který analýza odhalila, je úbytek praktických lékařů. „Lékaři chybí v odlehlých oblastech i v Brně. Jejich počet mírně klesá každý rok,“ sdělil Dušek.

Nehoda v Babicích u Rosic.
Při nehodě se zranilo pět lidí. Policisté uzavřeli křižovatku

Problémy Brna
Za minulý rok ubylo v Brně 35 ambulancí praktiků.
Ambulance praktických lékařů se shlukují ve středu Brna, na okraji je dostupnost horší.
Nemocnice zatěžujícími chorobami trpí nejčastěji pacienti starší 60 let.

Nalákat praktiky do města mají například výhodné prostory pro jejich ambulance. „Můžeme doktorům nabídnout zvýhodněné nájmy,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík.

Nemocnice se také potýkají s nedostatkem lůžek pro dlouhodobou léčbu, která často zabírají umírající. Právě v nemocnicích totiž zemře většina lidí. „Hodně by pomohlo, kdyby více lidí umíralo doma nebo v hospicech,“ myslí si Hladík.

K tomuto kroku je ale podle neurologa Martina Bareše potřeba změnit pohled na smrt. „Když někdo vážně onemocní, hned ho šoupneme do nemocnice. Je potřeba zahájit společenskou diskuzi na toto téma,“ myslí si.

Ilustrační foto.
Purpurový Špilberk: na podporu předčasně narozených dětí. Razantně jich přibývá