Praha! Ostrava! Olomouc! Dlouhovlasá žena u pásu vykřikuje jména měst, zatímco různě velké balíčky vyndavá z dodávky a posílá po jezdícím pásu. Těsně před jeho koncem je na poslední chvíli chytá její kolega a skládá je do různých kup podle místa určení. Většina z nich se vrší až dva metry vysoko.

Společně s vánočním šílenstvím v obchodech začínají náročné směny i pro brněnskou pobočku přepravní služby Messenger. „Máme zhruba trojnásobek toho, co normálně. Před Vánoci toho bývá vždycky hodně," vysvětluje vedoucí brněnské pobočky Kateřina Fedorová, zatímco ke dveřím skladu couvá další dodávka.

Když vyskládají zhruba stovku balíčků, dodávka odjíždí. „Za chvíli přijede další, do které zásilky zase naskládáme podle toho, na jakou trasu auto jede," popisuje náročnou práci žena.

Sklad je přitom otevřený a venku teploty klesají pod nulu. Zaměstnancům to ale zřejmě nevadí, výkřiky měst prolíná smích a vtipy.

Dobrá nálada se pak šíří i na zákazníky. „Objednávky se u nás většinou vyřizují online, volají nám hlavně lidé, kteří nás už znají roky a chtějí nás i pozdravit," říká Fedorová, zatímco otvírá ručně psané přání k novému roku, které jim poslal zákazník.

Aby balík nebo obálka stihly přijít ještě před Vánoci, musí si je lidé objednat nejpozději ve čtvrtek. „To je potom doručíme v pátek. Za příplatek je možné doručit zásilku i o svátcích," vysvětluje Fedorová při čekání na další dodávku.

Vykládání zásilek v depu, které má patnáct zaměstnanců, si ve středu přišel vyzkoušet i čtyřiadvacetiletý Jaroslav Cimrman. „Akorát jsem dostudoval astrofyziku a než se rozhodnu, jestli budu pokračovat, něco si přivydělám," říká Cimrman.

Slavné příjmení lidem z firmy připomíná dávnou návštěvu v pražském depu. „Než se začal natáčet film Vratné láhve, do naší centrály v Praze, kde se potom i natáčelo, přišel Zdeněk Svěrák. Chtěl se seznámit s rolí," dodává Fedorová.

Z nástěnky na ni kouká další novoročenka, tentokrát se Svěrákovým obličejem.