Výzkumníci z Ústavu veřejného zdraví chtějí zjistit, jaké má krátkodobé hladovění účinky na složení těla. „V současné době víme, že může být efektivním nástrojem při snižování tělesné hmotnosti, ale stále není z dosavadních studií jasné, jestli při něm nedochází také k nežádoucímu úbytku svalové hmoty, která patří mezi významné ukazatele zdravotního stavu,“ komentovala koordinátorka studie Erika Čermáková.

Pravidelná konzumace slazených cereálií vede k obezitě
Nejzrádnější potravinové pasti. Mnoho Čechů se nechá nachytat

Stěžejní proto budou účinky na množství svalové a tukové tkáně. Vědci tak posoudí, jestli je tento životní styl dlouhodobě udržitelný. Zatímco vysoké procento tělesného tuku spojují se zvýšeným rizikem vzniku kardiometabolických onemocnění, snižující se podíl kosterní svaloviny bývá naopak spoluzodpovědný za postupný nárůst tělesné hmotnosti i při zachování stejného množství přijaté energie.

Chcete se účastnit studie?

V případě zájmu kontaktujte Eriku Čermákovou
- e-mail: 211678@mail.muni.cz
- telefon: 773 177 078

S nižším podílem svalové hmoty se navíc snižuje také množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka. Do výzkumu se zapojí po celé tři dny alespoň šedesát dobrovolníků, kteří splní předepsaná kritéria. Sami získají informace o složení jejich těla a zároveň obdrží odborně vypracovaný jídelníček pro jejich energetické potřeby. Po ukončení přerušovaného hladovění dostanou účastníci pozvání na kontrolní měření, kde dostanou k výsledkům vysvětlení i konzultace.

Iniciátoři výzkumu reagují na rostoucí počet lidí s nadváhou a celosvětový problém epidemie obezity. Připomněli, že její příčinou je dlouhodobě převládající příjem energie nad výdejem. Výzkumníci se proto v poslední době zaměřují na hledání alternativního řešení bez nežádoucí ztráty základních živin.

Po návratu k běžným stravovacím návykům a při současně nedostatečné tělesné aktivitě tak člověk nabere tukové zásoby zpět, ale svalová tkáň se neobnoví.
Co jíst při nadváze a obezitě: Dieta má být podobná běžné stravě, radí odbornice

Vyšetření proběhne v prostorách Ústavu veřejného zdraví v Brně. Nutností pro účastníky je věk nad osmnáct let. Ke kritériím bránícím účasti patří kardiostimulátor, inzulínová pumpa, těhotenství, kojení, nádorové onemocnění, dna, závažné onemocnění gastrointestinálního traktu, onemocnění ledvin, diabetes mellitus, transplantace, autoimunitní onemocnění, onemocnění štítné žlázy, poruchy příjmu potravy nebo užívání warfarinu.