Kočár se nachází nedaleko pódia U lípy. Není žádnou replikou, ale originálem. Ze zámku v Brandýse nad Labem jej odkoupil Václav Obr a zrestauroval jej do nynější podoby.

Na brněnském výstavišti v neděli začaly veletrhy Techagro, Silva Regina a Biomasa.
Traktory i žací stroje. Zemědělská technika nalákala na výstaviště davy lidí

Historie kočáru sahá až do roku 1909. „Postavil ho Josef Weigl z Brandýsa nad Labem a v tomto roce ho daroval tehdejšímu arcivévodovi Karlu. V tu dobu byl v Brandýse nad Labem na vojně," přibližuje Jan Dostál, který se označuje s nadsázkou za lokaje Václava Obra.

Arcivévoda Karel byl tak nadšený Weiglovou prací, že jej jmenoval svým dodavatelem kočárů. „Po dvou letech v roce 1911 mu Karel uděluje diamantovou jehlici za jeho činnost. Ocenil hlavně to, že včas, spolehlivě a podle arcivévodových představ vždycky dodal, co potřeboval," poznamenává Dostál.

Na brněnském výstavišti v neděli začaly veletrhy Techagro, Silva Regina a Biomasa.
Traktory i žací stroje. Zemědělská technika nalákala na výstaviště davy lidí

19 ŘEMESEL

K výrobě takového kočáru bylo potřeba devatenáct řemesel. „Například koláři, kováři, truhláři, řezbáři, čalouníci, sklenáři, pasíři nebo sedláři," vyjmenovává Dostál.

Kočár býval také osvícený lampami, aby byl ve tmě vidět. Arcivévoda Karel mohl lovit zvěř přímo z něj, což tehdy nebylo ničím neobvyklým.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

První zmínky o kočárech pocházejí už ze třináctého století. „Nebyly to luxusní kočáry, spíše vozy, na které se přidělá sedačka. Postupem času se šlechticové postarali o to, že vznikly krásné kočáry," připomíná nadšenec.

Podle něj se pánové původně v kočárech styděli jezdit. „Stavěly se pro kněžny a dámy," zmiňuje Dostál.

V osmnáctém století dokonce začaly vznikat továrny na výrobu kočárů. „V roce 1891 bylo na území České republiky registrováno dvanáct kočárnických dílen, z toho čtyři byly v Praze," podotýká znalec historie kočárů.

LEGENDÁRNÍ TROFEJ

Nadšenci do myslivosti si mohou prohlédnout také legendární trofej jelena z obory na Děčínském Sněžníku, jehož ulovil Franz Vogt v srpnu roku 1935. Trofej musela čekat osmaosmdesát let, než se dočkala veřejného uznání.