Budova je památkově chráněná ze dvou třetin, majitelé usilují o rekonstrukci části bez ochrany. „Vnímáme hodnotu vily jako celku. Ztráta její části bude velmi citlivá pro brněnskou architekturu,“ uvedl Aleš Homola z brněnské pobočky památkového ústavu.

Doplnil, že památkáři zvažují podat nový návrh na zpamátnění části vily kvůli zjištění nových faktů. Jejich původní návrh úředníci ministerstva kultury loni odmítli.

Podle brněnského architekta Petra Pečláka není sporu o tom, že dvojdům tvoří jeden celek. „Bohuslav Fuchs ho tak projektoval. Dům byl rozdělený pouze za drastických osobních okolností. Propojení zazdil a polovinu domu prodal jenom kvůli tomu, aby zabezpečil rodinu, když bude ve vězení," vysvětlil Pelčák.

Ilustrační foto.
Kvůli hádce skočila z šestimetrové zdi. Strážníci ji hledali ve tmě

Záměr přestavět část domu Pelčák dlouhodobě kritizuje. „Pokud někdo z českých Brňanů v minulém století dosáhl evropského rozměru, byl to Janáček a Fuchs. Pokud se zničí Fuchsova vila, kterou vytvořil, žil v ní a dožil, je to jako spálení originálních partitur Janáčkových oper a zbourání jeho domu v Kounicově ulici," prohlásil Pelčák.

S rozhodnutím stavebního úřadu nesouhlasí zástupci žabovřeské radnice ani města. „Proti povolení jsme se odvolali, protože přestavbou části objektu se zničí i pohledy na památkově chráněnou část vily,“ uvedl tamní místostarosta Filip Leder.

S majiteli představitelé města jednali o odkupu části budovy, kde plánovali vytvořit expozici věnovanou Fuchsovy. „Hledali jsme jiné vhodné místo, které jsme nenašli. O záměru ale i nadále uvažujeme," řekl brněnský radní Filip Chvátal.