Část peněz pro Arenu Brno poslouží i na další účely. „Konkrétně k úhradě nákladů souvisejících s úvěrem na výstavbu haly, který si firma vezme, a dále nákladů spojených se zadáváním veřejných zakázek nezbytných pro vybudování arény,“ vysvětlil radní pro dopravu a předseda představenstva společnosti Petr Kratochvíl.

Radní ve středu formálně ukončili koncesní řízení s hokejovou Kometou, která měla zájem o provozování arény. Zároveň se shodli na vypsání nového. Do něho se může přihlásit kdokoliv, třeba i zahraniční zájemci nebo brněnské městské firmy včetně třeba veletrhů.

Poznáte, z jakého jihomoravského města jsou tyto snímky? Když si proklikáte celou galerii, na konci najdete správnou odpověď.
Fotokvíz: Poznáte jihomoravské město? Otestujte si svoje znalosti

Do jednání o koncesi ve finální fázi výrazně zasáhla současná ekonomicko-politická situace spojená s válkou na Ukrajině a rostoucími cenami energií. Významně ovlivnila klíčové parametry a možnosti Komety a města. Vyjednané podmínky a navržená dohoda nebyly v souladu s pohledem hlavně Evropské komise jako schvalovacího orgánu, který musí projekt kvůli výši veřejné podpory odsouhlasit.

Kometa má zmrazené peníze u ruské banky Sberbank. Majitel klubu Libor Zábranský nedávno i přesto nevyloučil, že o provozování arény bude ještě usilovat. „Za účastníka koncesního řízení, kterým je společnost Kometa Group Real, mohu jako jednatel potvrdit, že v žádném případě nechceme opustit myšlenku uzavření koncesní smlouvy k užívání haly. Věříme, že se k jednání vrátíme,“ řekl Zábranský.

Ilustrační foto.
VIDEO: Odstrašující případ, motorkář se 4 promile havaroval u nádraží v Brně

Brno má od loňského srpna schválený miliardový úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky. Nejméně dvěma sty miliony přispěje Jihomoravský kraj. Od Národní sportovní agentury poputuje na arénu tři sta milionů. Na stavbu si zástupci města, respektive konkrétně Arena Brno, také půjčí zhruba jednu miliardu od soukromé banky, jejichž nabídky byly výhodnější než od Národního rozvojového fondu. Zbývající částku na vybudování haly, kterou se nepodaří získat z cizích zdrojů, podle primátorky Markéty Vaňkové uhradí z rozpočtu města.

Předpokládané náklady na stavbu arény jsou čtyři miliardy korun korun. Z úrovně města momentálně vybírají jejího zhotovitele. O zakázku mají zájem čtyři uchazeči. První dvě nabídky s nejnižší cenou jsou předmětem kontroly.