„Nová lávka pro pěší, která je nedílnou součástí stavby Velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova, už je převezená na stavbu. Její osazení plánujeme příští týden," informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Dělníci lávku přes řeku umístí konkrétně v úterý dopoledne 30. listopadu. Její konstrukce je vyrobená z oceli. Investorem této části projektu jsou zástupci města.

Zakládání lávky pro pěší přes řeku Svitavu.
Zakládají most i pěší lávku u Tomkova náměstí. Práce ukazuje video, podívejte

Stavbaři mají na Tomkově náměstí a v jeho okolí za sebou pět měsíců prací. Zahrnovaly například demolici potřebných objektů včetně domu sousedícího s husovickou sokolovnou. Na její zdi se zachovala unikátní dobová reklama ze třicátých let minulého století, což odhalily až stavební stroje bourající sousední objekt.

Zdroj: Youtube

Obě tamní části okruhu mají být kompletně hotové v červenci 2024. „Momentálně stále budujeme estakádu, která překlene maloměřické seřaďovací nádraží a Svitavu. Pokračujeme také ve stavbě opěrné zdi u Provazníkovy ulice," sdělila Trubelíková.

Zakládání lávky pro pěší přes řeku Svitavu, kterou dělníci vybudují při stavbě VMO Tomkovo náměstí a Rokytova.
Práce na VMO u Tomkova náměstí: hotové bourání, chystají základy mostní estakády

Mostní estakáda spojí v délce 1,2 kilometru prostor u Husovického tunelu s Rokytovou ulicí, u níž má v budoucnu začínat tunel vedoucí pod vinohradským sídlištěm. Na most se přesune hlavní silniční tah, zatímco tramvaje a další vozy mířící mezi Husovicemi a Maloměřicemi pojedou pod ním.

Náklady na vybudování částí okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova jsou pro státní silničáře zhruba 2,3 miliardy korun. Představitelé města na stavbu poskytnou 175 milionů bez daně. Oba úseky staví dělníci zároveň jako jeden společný projekt.