Čejka je starosta městské části už šestnáct let. Členem sociální demokracie byl od roku 1989. Vystoupil z ní tento měsíc. Kandidovat bude za vlastní uskupení. „Jmenuje se Jiří Čejka s občany pro Vinohrady. Podoba současné sociální demokracie na celostátní i místní úrovni se rozchází s mými představami,“ vysvětlil.

Současnou židenickou místostarostku za lidovce Moniku Doležalovou lidé na kandidátce na radnici městské části nenajdou vůbec. Nedohodla se se spolustraníky. Proto bude kandidovat za Slušné lidi na magistrát. „Myslím si, že jako místostarostka mám právo být znovu lídr ve své městské části. Ale kolegové mi to neumožnili a nenominovali mě na kandidátku. Na Slušných lidech se mi líbí, že říkají věci na rovinu,“ podotkla Doležalová.

Vizualizace velkého městského okruhu v Brně - etapa Žabovřeská. Ilustrační foto.
Začátek stavby okruhu v Žabovřeské? Hrozí odklad. Kvůli Vodě z Tetčic

Lidovci tvrdí, že s její prací nebyli spokojení. „Proto si členská základna nepřála, aby pokračovala,“ prohlásil člen strany Jiří Grůza.

Za jinou stranu bude kandidovat také starosta městské části Brno-střed Martin Landa. Voliči ho místo na kandidátce Žít Brno najdou na listině hnutí ANO. „Dostal jsem devět nabídek na další politická angažmá, což beru jako ocenění mé dosavadní práce. Nabídka hnutí ANO vést kandidátku jako nezávislý do letošních komunálních voleb je pro mne příležitost i nadále otevřeně vést radnici,“ sdělil Landa.

Bývalý starosta Bohunic Miloš Vrážel před čtyřmi lety kandidoval za občanské demokraty. Ze strany vystoupil a letos bude o místo v zastupitelstvu bojovat na listině uskupení Brno+, které vytvořil taktéž bývalý občanský demokrat a bývalý náměstek primátora Robert Kotzian. „Se zakladatelem strany mě váže dlouhodobá spolupráce a máme podobné postoje,“ vysvětlil svůj výběr Vrážel.

Podle politologa Michala Pinka nemusí ani známý politik v nové formaci uspět. „Politici přeceňují význam osobností. Politická strana, její ideologie a program jsou důležitější,“ upozornil Pink.

ONDŘEJ KALOUD, ONDŘEJ VACULÍK

Zelená voda Brněnské přehrady.
Za špatnou kvalitu vody nemůžeme, brání se Povodí Moravy