Fiala věří ve druhém kole prezidentských voleb ve vysokou volební účast. Svůj hlas odevzdal v Masarykově základní škole v brněnské Zemědělské ulici v pátek po třetí hodině odpoledne. „Viděli jsme tady velmi nepříjemnou volební kampaň, možná nejhorší v novodobé historii České republiky. Používaly se útoky na lidské vášně, vyvolávání strachu, lži, zpochybňování mezinárodních závazků, rozdělování společnosti. Z tohoto místa vyzývám obyvatele, aby využili svého volebního práva, šli k volbám a volili dobrou budoucnost České rpeubliky," prohlásil Fiala.

Podle něj lidé vybírají hlavu státu, člověka, který bude reprezentovat v zahraničí. „Má důležitou funkci, aby spojoval společnost. Prezident by měl určitě komunikovat s oběma komorami parlamentu, také s obyvateli, především by měl respektovat ústavu i jejího ducha," řekl Fiala. Volil Petra Pavla. Věří, že tento kandidát naplňuje představy většiny obyvatel o tom, jak má vypadat a působit český prezident.

Senior Petr Kouřil v rozhovoru pro Brněnský deník říká, proč bude volit Andreje Babiše.
Věřit se dá jedině jemu, říká v Brně volič Andreje Babiše

Schillerová přišla k prezidentským volbám krátce před třetí odpoledne. „Teď už volíme a já věřím, že vybereme dobře. Pro mě to byla jasná volba a tajit nic nemusím, volila jsem samozřejmě Andreje Babiše, ostatně se asi nic jiného nečekalo. Jsem přesvědčená, že je to plně kompetentní člověk a má právo být prezidentem. Byl ministrem financí i premiérem, z toho přes dva roky v krizové době a všichni vědí, že se snažil vždy pomáhat lidem. Starat se o ně, řešit jejich problémy,“ nechala se slyšet Schillerová.

Zároveň dodala, že prezidentství by podle ní nemělo být začátkem politické kariéry, nýbrž jejím vyvrcholením. „Prezidentství má být vyvrcholením politického působení, nikoliv jeho začátkem. To, že pan Babiš dnes kandiduje na prezidenta, je zcela na místě, na rozdíl od druhého kandidáta, který by v politice teprve začínal na prezidentské pozici. Nic o něm nevíme, Nevíme, jak se bude chovat a jak bude vše zvládat. Proto je za mě Andrej Babiš jasná volba,“ pokračovala Schillerová.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Podle Fialy je společnost rozdělená a přispívají k tomu podle něj ti, kteří šíří do společnosti strach, nenávist, nepravdu a používají nečestné metody. „Úkolem nového prezidenta je situaci sklidnit. Komunikovat se všemi částmi politického spektra. Být v pravidelném kontaktu s vedením Poslanecké sněmovny, Senátu a samozřejmě s vládou," má jasno premiér.

Schillerová přiznala, že v porovnání s minulosti byla kampaň před druhým kolem velmi tvrdá. „Myslím, že bylo opravdu dobře, že se na závěr všichni uklidnili a vyzvali své příznivce i odpůrce ke zklidnění emocí. Vybíráme prezidenta a myslím, že jakékoliv útoky z jakékoliv strany nejsou na místě. Velmi odsuzuji vyhrožování paní Babišové i panu inženýru Babišovi, ale samozřejmě komukoliv i ze strany protivníků. Takové jednání nepatří do kultivované kampaně,“ podotkla poslankyně.

Fiala věří, že Petr Pavel vyhraje nejen v celé republice, ale i na jižní Moravě. „Koalice Spolu na jižní Moravě vyhrála, věřím, že vyhraje kandát, kterého Spolu podporuje," doufá Fiala.

Sčítání hlasů, které nastane spolu s uzavřením volebních místností v sobotu odpoledne, si poslankyně Alena Schillerová vychutná ve volebním štábu v Praze, kam se za svými spolustraníky zítra přesune.