Významná událost pro spoustu obcí jižní Moravy začala vneděli dopoledne pár minut před desátou hodinou. Do Slavkova u Brna přijela prezidentská kolona, která přivezla první pár, Václava Klause a jeho ženu Livii. Na Palackého náměstí se oba setkali slidmi a představiteli Slavkova. Poté už zamířili kMohyle míru, která připomíná významnou bitvu, vníž se před dvě stě dvěma lety střetli císaři tří mocností.

Je půl jedenácté a do příjezdu prvního páru zbývá ještě půlhodina. Památník tone vmlze stejně jako široké okolí. Znedaleké obce Prace míří na kopec desítky lidí. Chtějí na vlastní oči vidět prezidenta Václava Klause.

„Těším se na to. Beru ssebou i oba syny, aby se na pana prezidenta také podívali. Tak významnou návštěvu tu nemíváme každý den,“ prohlásil jeden zpřihlížejících Jan Hromádka.

Na místě už kromě lidí přešlapují také zaměstnanci muzea a lidé zkanceláře prezidenta. Společně dolaďují poslední drobnosti. „Přijedou kdělu, kde se přivítají se starostou a ředitelem muzea. Poté si prohlédnou expozici a zní zamíří do památníku. Tam vojáci položí věnec a prezidentský pár se podepíše do pamětní knihy,“ informuje člověk zprezidentova doprovodu ředitele muzea Brněnska Antonína Rečka.

Jedenáctá odbíjí a lidé čekají na místě, kam má kolona aut dorazit. Minuty ubíhají a stále se nic neděje. Vlezlá zima začíná lidem vadit, někteří se začínají třepat zimou.

Zhruba po patnácti minutách konečně rychle přijíždí dvě tmavá auta a zastavují bokem. Vyskočí znich jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který prezidentský pár po jižní Moravě provází.

Za ním už zastavuje i auto sprezidentskou standartou, znějž vystupuje prezident Václav Klaus. První dáma Livie přijíždí vlastním autem. Po krátkém přivítání míří na prohlídku expozice věnované bitvě tří císařů. Kvůli malému prostoru je doprovází pouze nejnutnější suita včele shejtmanem, starostou obce Prace a ředitelem muzea.

Po expozici následuje kladení věnců přímo vsrdci mohyly a podepisování knihy návštěv a pamětních listů. Slunce, jakoby chtělo zdůraznit výjimečnost chvíle, na pár okamžiků vystupuje zpoza mraků.

„Jen dvou lidem tady vtuhle chvíli vysvitlo slunce. Poprvé Napoleonovi ráno před rozhodující bitvou a teď vám, pane prezidente,“ glosuje situaci hejtman Juránek.

Prezident Klaus je zjevně potěšený. „Při cestách naší zemí jsem navštívil už spoustu míst, ale tady jsem poprvé. Jsem rád, že jsme při mé dnešní návštěvě sem zamířili. Je to opravdu krásné místo,“ prohlašuje prezident Klaus.

O pár minut později naposledy mává lidem a nasedá do svého auta. Kolona odjíždí směrem do Mikulčic, kde čeká prezidentský pár další program.

Starosta obce Prace Josef Brzobohatý je zprůběhu návštěvy prvního páru nadšený. „Je to pro nás obrovská pocta. Nejprve nás překvapilo, že má o naši obec zájem, ale na druhou stranu jsme tím potěšení. Naposledy knám před sedmdesáti šesti lety včervenci přijel prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Panu Klausovi jsem připomněl, že je teprve druhou hlavou státu, která knám zavítala,“ řekl starosta Brzobohatý.

Článek doplníme o fotogalerii