Dožil se věku pětadevadesáti let, pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu. Se souhlasem jeho vnoučat o tom ve čtvrtek informoval historik Pavel Paleček. Karel Ellinger byl autorem přes dvacítky patentů v oblasti technických věd. Narodil se křesťanské matce a židovskému otci.

Zdroj: Youtube

„Přesto, že byl smíšeného původu, musel do transportu i se svým bratrem Janem. V Osvětimi stál před Mengelem, kterému zatajil svůj věk, což mu zachránilo život. Prošel několik koncentráků, osvobozený byl v Dachau. Válku přežil jako jediný ze spolužáků, se kterými v Brně chodil do židovského gymnázia,“ popisoval Paleček.

Mezi jeho učitele tam patřil spisovatel Karel Poláček nebo skladatel Pavel Haas. „Přes útrapy svoje i rodiny, kdy bratr Jan a desítky příbuzných z otcovy strany zahynuli, nikdy nezatrpkl a neopustil své rodné Brno - ačkoliv jako mezinárodně úspěšný akademik měl mnoho příležitostí k odchodu do zahraničí. Nikdy nevstoupil do komunistické strany a po roce 1989 poprvé promluvil o tragických válečných zkušenostech. Pravidelně se až do vysokého věku účastnil debat s žáky a studenty brněnských škol o totalitě,“ doplnil Paleček.

Zdroj: Youtube