Život do ní vrátili v předloňském roce dělníci, kteří v prosinci roku 2021 začali vilu pod taktovkou Muzea města Brna opravovat. „Dům byl v hrozném stavu. Školku, která tady sídlila, zavřeli z bezpečnostních důvodů," vzpomíná technik Arnoldovy vily Libor Krejčí. Rekonstrukce, kterou dům prochází dnes již půl druhého roku, tak sahá doslova až do základů budovy.

Ty totiž pod vilou z roku 1862 prakticky neexistovaly. Cihly, ze kterých je dům postavený, byly sázeny přímo do hlíny. Statice vily navíc příliš nepřidalo ani její umístění ve svažitém terénu brněnských Černých Polí. „V celém svahu je aktivní sesuv," rozhlíží se Krejčí po dnes již upraveném terénu. Složité zajištění budovy už je hotové, stejně jako oprava střechy.

Arnoldovu vilu v brněnských Černých Polí opraví a zpřístupní návštěvníkům. | Video: Deník/Magdaléna Blažková

Stále trvající úpravy jsou však vidět na první pohled. Arnoldovu vilu objímá lešení, na kterém dělníci opravují fasádu. „Zevnitř už to vypadá lépe než zvenku," slibuje Krejčí. I tam se ale hemží pracovníci, kteří vnitřní prostory dokončují. Bez historických doplňků, které jsou momentálně v dílnách restaurátorů, vypadá interiér vily pustě.

Zajímají vás další díly unikátního seriálu Příběhy opuštěných budov? Klikněte na obrázek. Přesto už teď prostor zaujme především mohutnými okny s dřevěným lemováním. Zajímavostí je také jídelní výtah či stará půda domu. Vystoupat se však dá ještě nad ni. Poměrně atypickým prvkem je u Arnoldovy vily vysoká hrázděná věž se sedlovou stříškou. Při pohledu z jejích oken lze dohlédnout přes vrcholky stromů a střechy budov, včetně samotné vily, až na Špilberk.

Zahrada působí neutěšeně, především kvůli nutnosti terénních úprav jsou zde návozy vybagrované hlíny. Prázdné místo, ve kterém se zemina mísí se sutí, vzniklo v zahradě teprve před měsícem. Do té doby zde stály bývalé konírny, ze kterých dobrovolníci při akci Z vybudovali komunitní saunu. Tu město nechalo zdemolovat.

Zahrada se změní v park a propojí se se svými sousedkami. „Díky spojení zahrad vily Tugendhat, vily Löw-Beer a Arnoldovy vily bude mít město zajímavý a atraktivní zelený prostor pro trávení volného času a pořádání kulturních akcí," popisuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Rekonstrukce zahrady bude stát pětadvacet miliónů. Úpravy samotné vily pak přijdou na 110 miliónů korun. Náklady jsou hrazené z takzvaných Norských fondů, skrze které přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru. Slavnostní otevření se uskuteční v polovině prosince letošního roku.

Natočte nebo vyfoťte nám svoje nejoblíbenější tajemné místo, opuštěnou budovu a připojte k ní svůj příběh. Třeba ve stylu: Vždy jsem se tam bál. Ale díky Deníku jsem sebral odvahu a podíval se tam… Vše nám pak pošlete přes naši aplikaci Čtenář reportér.

Arnoldova vila

  • Kde stojí: Vila stojí v Černých Polích v ulici Drobného č. p. 26
  • GPS lokace: 49.20607423338754N, 16.61357543558204E
  • Kdy a kým byla postavena: Vlastní vila architekta a stavitele Josefa Arnolda vznikla roku 1862.
  • Kdy a jakou zažila největší slávu: Roku 1909 dům koupili Cecílie a Kornelius Hože. Cecílie Hože, rozená Löw-Beerová, byla sestrou Alfréda Löw-Beera, otce Grety Tugendhatové. Příslušníci jedné, rozvětvené rodiny Löw-Beerových, Tugendhatových a Hožových tak vlastnili a obývali v nejbližším okolí od počátku 20. století více nemovitostí a podíleli se tak do jisté míry na kultivaci této části města.
  • Odkdy a proč vila chátrá: Opuštěná je od roku 2012, kdy byla uzavřená mateřská škola, jež zde sídlila od roku 1951. Vila však na své honosnosti ztrácela už v průběhu provozu školky, uzavřít ji museli právě kvůli nevyhovujícím statickým a hygienickým podmínkám.