Volných pracovních míst přitom podle údajů úřadu práce na jižní Moravě v květnu přibylo. Meziročně o osm procent. Po Praze se jedná o nejvyšší číslo v republice. „Jejich počet byl o 904 vyšší než v předchozím měsíci a o 2 079 vyšší než ve stejném měsíci minulého roku,“ informovala mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Zaměstnavatelé ale shání jen v určitých oblastech. „Největší zájem měli v květnu o stavební dělníky, zedníky, montážní a pomocné dělníky v průmyslu, uklízeče a pracovníky v zákaznických kontaktních centrech. Z celkového počtu volných pozic mělo osmdesát procent příznak pro cizince. Zaměstnavatelé na ně tedy chtěli přijmout i lidi ze zahraničí,“ dodala Beránková.

Dvě třetiny cizinců tvoří pracovní sílu třeba pro brněnskou stavební firmu Komfort. „Uzavření hranic jsme výrazně pocítili. Chyběli nám Slováci, kteří se specializují na omítky. To u nás nikdo nedělá. V těchto dnech přestaly Ukrajincům platit krátkodobá víza a my musíme čekat, až je znovu dostanou. Kdyby nebylo jich, tak v České republice nemá stavebnictví kdo dělat,“ zmínil obchodní ředitel společnosti Martin Diviš.

Totéž potvrzuje i zkušenost Aleše Špinara ze stavební firmy Imos Brno. „Tradičně postrádáme betonáře nebo železáře. Na učiliště dneska nikdo nechodí. Virus krizi prohloubil,“ řekl.

Z údajů úřadu práce dále vyplývá, že v letošním květnu bylo nezaměstnaných přes čtyřiatřicet tisíc Jihomoravanů. Oproti stejnému období předchozího roku přibylo přes sedm tisíc lidí hledajících práci. „Struktura uchazečů o zaměstnání je pestřejší. V praxi se nejedná o razantní nárůst,“ doplnila Beránková.

Analytik Petr Pelc ale upozornil na to, že statistiky nepočítají s brigádníky nebo s těmi, kteří pracují na dohodu a propouštění se jich nejvíce dotkne. „Čísla vypadají lépe, než jaká je realita. V dopadech koronakrize se navíc zatím nepromítly výpovědní lhůty. Co se ale týče velkých mezinárodních firem v kraji, tak si nemyslím, že budou plošně propouštět,“ sdělil.

Nárůst nezaměstnaných i volných pracovních míst podle ekonoma Lukáše Kovandy způsobilo to, že se nepotkává nabídka s poptávkou. „Třeba v zemědělství lidé chybí a v turistickém ruchu přebývají. Na pole ale dělat nepůjdou,“ podotkl.

Dodal, že míra nezaměstnanosti se v dalších měsících může z nynějších 4,2 procent vyšplhat až na sedm.

Volná místa
• Květen 2020 v ČR: 331 050
• Meziročně: – 4 procenta
• Květen 2020 v kraji: 27 240
• Meziročně: + 8 procent
• Květen 2020 v Brně: 12 868
• Meziročně: + 33 procent