Celkem na území městské části vznikla čtyři zimoviště. „Nachází se v parku u Letohrádku Mitrovských, na Kraví hoře, ve vnitrobloku Křídlovická–Poříčí a jedno připravujeme v parku u Dvorského ulice. Lidé by měli ježky nechat v klidu a nijak je v zimovištích nerušit, na rozdíl třeba od krmítek pro ptáky, kam mohou dosypávat zob,“ upozornila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Zloděj při odchodu z prodejny.
V prodejně si nevybral. Vystavený malotraktor pak oholil o motor a kola

I ve Veřejné zeleni města Brna myslí na zimoviště pro ježky. „Už čtrnáct let z parků neodvážíme opadané listí, a v hromádkách z něj se pak mohou ježci zabydlet,“ poznamenal ředitel organizace Jozef Kasala.

Bydlení pro ježky
• nově 4 zimoviště v Brně-středu (park u Letohrádku Mitrovských, park na Kraví hoře, vnitroblok Křídlovická– Poříčí, park u Dvorského ulice)
• listí v parcích

Přečkat zimu pomáhají malým živočichům i organizace na Brněnsku. Například odborníci z Městských lesů Ivančice vybudovali letos na jaře v lesích u města dvanáct budek pro drobné ptáky. Při podzimním čištění se pak ukázalo, že ve všech se usadily ptačí rodiny. V zimě vyčištěné budky využívají ptáci k přenocování. „Před čtrnácti dny jsme rozmístili ještě deset nových budek nad Němčickou hájenkou,“ uvedl za organizaci Daniel Lang.

Bydlení na zimu si ptáci podle Kasaly najdou snadno i v brněnských parcích. „V těch v naší správě je mnoho stromů s dutinami, kam se drobná zvířata mohou uchýlit,“ podotkl.

Dodal, že organizace ptákům navíc každoročně pomáhá rozmístěním krmítek. „Letos je nainstalujeme teď v úterý a jako vždy zveřejníme mapu s jejich umístěním, aby lidé věděli, kam nasypat krmení,“ uvedl.

Nejčastěji podle něj dobroty pro ptáky do krmítek nosí pejskaři, kteří důvěrně znají parky, kam se svými mazlíčky chodí.

Jedenáct krmítek letos umístili v centru Brna i zástupci Brna-středu. Lidé je najdou například v parku na Moravském náměstí, v Björnsonově sadu či na Kraví hoře.

Ilustrační foto.
Nové linky usnadní cesty po Brněnsku. Minibus zajede do hůře přístupných míst