V pohodlí moderního kinosálu zhlédli nejnovější filmy a poté se najedli v restauraci, která byla hned vedle. I proto kdysi Brňané navštěvovali Palác Moderna. A teď si na stejném místě, jen přejmenovaném na Jaltu, mohou podobně užít znovu. Do pasáže, opravené památky, se nastěhovala restaurace i kabaret. Ten kromě promítání filmů nabídne také nejrůznější kulturní vystoupení.

Podnik v přízemí paláce inspirovaný francouzskými kabarety se Brňanům oficiálně poprvé otevře v pátek. „Máme připravenou velkou akci, které se zúčastní více než dvě stě padesát lidí. Kromě toho, že představíme interiér podniku, vystoupí také všichni umělci, kteří u nás budou pravidelně vystupovat,“ řekl provozní kabaretu Tomáš Bielčík.

V Jaltě budou lidi bavit například známí stand-up komici Adéla Elbel, Pavel Tomeš a Zbyněk Vičar. Ti si zrenovované prostory chválí. „Nový interiér je skutečně kouzelný a má velmi osobitou atmosféru,“ pochválil Vičar.

Spolu se svými kolegy v kabaretu v pasáži vystoupí každých čtrnáct dní. Návštěvníci se kromě toho mohou těšit také třeba na pravidelné filmové večery.

Ačkoliv se brány kabaretu poprvé otevřou v pátek, lidé mohli dovnitř zavítat už při jeho zkušebním provozu. „Zatím jsme velmi spokojení, lidé už si k nám cestu našli,“ sdělil Bielčík.

Více lidí v obchodní pasáži, která se otevřela v červnu, zaregistroval i majitel paláce Richard Saliba. „V současnosti už jsou téměř všechny obchody otevřené, zbývá nám poslední prázdná výloha, která se zaplní do konce září. Lidí chodí stále více a novou pasáž si chválí,“ uvedl.

Podle některých obchodníků je však nakupujících stále málo. „Nikdo o tom, že je tu prodejní galerie, neví. Lidé sem zavítají buď náhodou, protože vidí otevřené dveře, nebo Jaltu navštěvovali dříve a chtějí se podívat, jak vypadá nyní. Skutečných zákazníků je ale zatím minimum,“ uvedla majitelka jednoho z obchodů Tetiana Chychyna.

Přilákat více návštěvníků plánuje majitel pasáže jejím zvelebením. „V následujících týdnech v ní doplníme lavičky, aby si tu mohli lidé sednout, a také promítačku,“ vyjmenoval Saliba.

Opravená Jalta už teď těší některé obyvatele centra Brna. „Jako dítě jsem tu zažil kino i divadlo a jsem rád, že sem za stejným cílem zase přijdou lidé,“ poznamenal Martin Půček.

S rekonstrukcí památkově chráněného objektu začali stavbaři loni v létě. Přestavba stála asi sto dvacet milionů korun. „Snažili jsme se předcházet možným problémům a s předstihem jsme jednali s úřady i památkáři,“ sdělil advokát Zdeněk Joukl, který na rekonstrukci dohlížel.

Palác Jalta patří mezi významné brněnské památky. „Budovu navrhl architekt Josef Polívka. Její funkcionalistická architektura je stejně cenná, jako u paláců Alfa nebo Morava,“ uvedla za Internetovou encyklopedii dějin Brna Milena Flodrová.