„Před přijímačkami opakujeme hlavně chytáky, které v testech mohou najít,“ prozrazuje energická učitelka češtiny Ivana Zabelová Fabianová.

Žákům z Bakalova nábřeží jde v češtině nejvíce větná skladba, komunikace a sloh nebo porozumění textu. Čemu to přisuzujete?

Přesně to nevím, ale viděla jste naši standardní hodinu mluvnice. V podstatě usiluji o to, aby žáci solidně mluvili a solidně psali. To, že je musím zároveň připravovat na přijímací zkoušky, je jasné. Pravdou je, že mnohdy tvoří prezentace, protože chci, aby uměli mluvit.

close Základní škola Bakalovo nábřeží. info Zdroj: Michaela Dvořáková zoom_in Základní škola Bakalovo nábřeží.

Jaké vyučovací metody používáte?

Nenechávám zapadnout, když žáci například nesprávně rozebírají větu. Byť třeba byla gramaticky správně.

V rozhovoru se dále dočtete:

  • Jak vypadají hodiny českého jazyka těsně před přijímacími zkouškami?
  • Proč jsou děti ze školy slabé právě v pravopisu?
  • Na jaké školy se žáci nejčastěji hlásí?

Do přijímaček na střední školy zbývá zhruba měsíc a půl. Jsou nyní klasické hodiny češtiny spíše o přípravách na přijímací řízení?

Čeština má výhodu, že je vlastně celá devátá třída opakováním dosavadní látky. To znamená, že se žáky vždy proberu konkrétní úsek, ve kterém je něco malinko nového. Něco trochu nadstavbového, co na přijímačkách ani být nemusí. Příkladem jsou přechodníky. Tam si řekneme, že existují, byly v jazyce používané, ale dnes už tolik ne.

Takže jsou už přechodníky v podstatě mrtvou záležitostí?

Ano, je to tak. Říkám dětem, jak vypadají, jak je rozeznat, kde je můžou najít, ale aktivně je netvoří. Chci, aby je poznali, protože tvořit správně přechodníky není žádná legrace.

Slabou stránkou žáků z Bakalova nábřeží je pravopis. Proč tomu tak je?

Protože jim na něm opravdu nezáleží. Musíme ho pořád opakovat. Děti to vnímají tak, že jsou pravopisné chyby všude. Já je na to neustále upozorňuji a chci, aby psali bezchybně, ale těžko se toho dosahuje.

I s ohledem na blížící se přijímačky?

Určitě. Teď před přijímacími zkouškami si dokola opakujeme takzvané špeky, na které by tam žáci mohli narazit. Protože v testech opravdu nejsou běžně používaná slova. A já zase vnímám, že nemusí být nutně automatické znát rozdíl mezi slovesem shlédnout a zhlédnout, protože je děti běžně ani nepoužívají.

Na jaké střední školy se deváťáci, které učíte, převážně hlásí?

Od nás jdou na gymnázium prakticky všichni. O to náročnější je vlastně celá příprava, protože některým jde látka automaticky, jiným trochu méně, to je přirozené.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrozba kolon mezi centrem Brna a dálnici D2: začnou opravy Hněvkovského ulice

Silničáři v příštích týdnech budou opravovat povrch ve frekventované brněnské Hněvkovského ulici. | Video: Deník/Michal Hrabal