V prvním kole přijímacího řízení na střední školu Jan Durda z Brna neuspěl. Příští týden ho proto čeká druhý pokus. Vysněný obor už ale studovat nebude. „Musel jsem se přihlásit na školu, kde vypisují druhá kola. Původně jsme se hlásil na maséra. Místo toho ze mě nejspíš bude programátor a seřizovač CNC strojů,“ posteskl si patnáctiletý Durda.

Výběr měl asi z pětatřiceti brněnských středních škol, které vyhlásily další kola přijímacího řízení. „V Brně je asi pět set volných míst,“ uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Přihlášky ke studiu lze podávat například na Střední odbornou školu a střední odborné učiliště stavební v brněnských Bosonohách. „Nejvíc volných míst máme pro pokrývače a čalouníky. Do každého oboru budeme ještě přibírat asi deset lidí,“ upozornil ředitel školy Josef Hypr s tím, že přihlásit je nutné nejpozději do pondělí.

Druhé kolo přijímaček vypsalo i vedení Integrované střední školy polygrafické ve Slatině. „Uzavírka přihlášek je pro obory jako je například reprodukční grafik pro média do konce týdne. Budeme se snažit naplnit hlavně ta místa, o která je zájem. Výsledky se žáci dozví příští týden,“ uvedla ředitelka Integrované střední školy polygrafické Jarmila Šustrová.

O získání dalších studentů usiluje i Taneční konzervatoř Brno. „Pořádáme už třetí kolo. Do osmiletého studijního programu můžeme vzít ještě pět až šest dětí. Musí být talentované a mít i psychickou výdrž. Tanec je náročný obor,“ uvedla zástupkyně ředitele Taneční konzervatoře Brno Věra Dašková.

Volná místa jsou i na dalších středních školách. Jedná se ale převážně o učiliště, soukromé nebo odborné školy. „Uchazeči o studium si mohou vybírat z takových oborů jako je například analýza potravin, polygrafie, provoz a ekonomika dopravy nebo zedník,“ uvedl mluvčí Klement.

Naopak brněnská gymnázia hlásí plno. „Druhé kolo vypisovat nebudeme. Do čtyřletého studijního programu můžeme přijmout osmdesát lidí. Zájem jich projevilo ale třikrát tolik,“ vysvětlil ředitel Gymnázia na Slovanském náměstí v Brně Josef Filouš.

Uchazeči o studium na gymnáziích mohou ještě podat odvolání proti rozhodnutí o přijetí a doufat, že někdo z žáků umístěných před nimi odstoupí. „Ještě jsme nedostali všechny zápisové lístky. Někteří žáci se hlásili na tři různá gymnázia a všude uspěli. Mohou si proto vybrat, na které půjdou. Jistotu nebudeme mít v podstatě až do září,“ tvrdí Filouš.

Další možností, jak se stát gymnazistou je podat si přihlášku na některou školu mimo Brno. Volná místa mají například na Gymnáziu Tomáše Garigue Masaryka v Zastávce u Brna nebo na Gymnáziu v Tišnově. „Máme asi šest volných míst. Počítám s tím, že zájem budou mít ve druhém kole i studenti z Brna,“ uvedl ředitel Gymnázia v Tišnově Karel Švábenský.

Poslední variantou je zkusit štěstí na soukromé škole. Studenti se mohou hlásit například na Moravské Gymnázium v Brně. „Budeme brát ještě asi pět lidí,“ potvrdil ředitel Moravského gymnázia Miroslav Štefan. Rodiče ale vzdělání jejich dítěte vyjde v průměru na sedmnáct tisíc korun za rok.