Zatímco rodiče celé dopoledne nervózně drželi palce, budoucí studenti ze sebe v lavicích vydávali to nejlepší.

„Jsme snad ještě nervóznější než ty děti,“ tvrdil Petr Knápek z Modřic před Gymnáziem v brněnské Křenové ulici. Jeho syn byl jedním ze sto šedesáti tří uchazečů o studium na této škole.

„Do čtyř tříd čtyřletého studia můžeme přijmout jen sto dvacet žáků,“ upozornil ředitel gymnázia Miloš Jaroš. Test, který otvírá dveře na střední školu, ale někteří ráno málem nestihli. „Dva naši uchazeči začali test s určitou dávkou nervozity. Zůstali s rodiči v dopravní zácpě na Staré osadě. Po telefonické dohodě jsme na ně několik minut čekali,“ přiblížil včerejší ráno ředitel gymnázia na třídě Kapitána Jaroše Jiří Herman. V šestnácti učebnách zde skládalo zkoušky přes dvě stě padesát žáků.

Největší zájem byl o studium na osmiletém gymnáziu. „Ze sto čtyř přihlášených v oboru všeobecné gymázium můžeme ke studiu přijmout třicet žáků,“ srovnal počty ředitel Herman. Podobná situace je na Gymnáziu v Řečkovicích. Ze sto sedmdesáti přihlášených páťáků jich pouze šedesát dostane možnost stát se gymnazistou.

Před polednem se chodbami ze dveří tříd hrnuli budoucí studenti. Hledali pohledem své rodiče v davu a mezi sebou si sdělovali čerstvé dojmy. „Nejtěžší byla matematika,“ hlásila rodičům Petra Mrázková. Ze svého výkonu ale měla dobrý pocit.

Dav lidí se před školou na třídě Kapitána Jaroše rozcházel pomalu. Děti i rodiče telefonovali příbuzným a debatovali o tom, jak to ještě před chvílí měli těžké. Kdo v přijímacích zkouškách uspěl, bude na většině škol jasné tento týden, nejpozději na konci dubna. Ti, kteří se na vysněnou školu nedostanou, mají šanci ve druhém kole přijímacího řízení.

„Podle počtu míst na středních školách a počtu žáků devátých tříd by neměl být problém s přijetím do oboru s maturitou,“ uvedl Karel Zakř ze Střediska služeb školám. Na obchodní akademii v Lerchově ulici přijímali studenty do prospěchu jedna a půl bez zkoušek. Ostatní podstoupili test z matematiky a českého jazyka. „Přijmeme všechny, kteří dosáhnou padesáti procent z celkového bodového zisku,“ uvedla Lenka Ptáčková ze sekretariátu školy.

Gymnázium v Elgartově ulici v Brně si pro druhé kolo přijímacího řízení nechalo volných patnáct míst. „Z minulých let máme ověřeno, že nejlepší uchazeči ve druhém kole jsou lepší než uchazeči v kole prvním pod čarou. Tak proč nedat šanci nejlepším,“ vysvětlil důvody pro patnáct prázdných židlí u lavic ředitel školy Tomáš Papírník.

Rodičům psychologové radí, aby v klidu počklai na výsledek. „Pokud mají děti zájem, mohou s nimi úlohy prodiskutovat. Ale ne řešit. Může se stát, že zjistí, že výsledek je chybný a zpětně se tím bude rodina stresovat,“ upozornila psycholožka Janka Kánská.