Dosud nejčerstvějším případem jsou úterní zásahy, kdy se policejním hlídkám povedlo odhalit čtyřiasedmdesát ilegálních migrantů. V jedné ze situací se jim povedlo zadržet také převaděče, který se po vyložení cizinců vrátil na Slovensko a poté pokračoval po dálnici D2 směrem do Brna. Těsně před příjezdem si na něj však dálniční policisté počkali. Ve stejný den odpoledne pak vyjížděli do Sudoměřic na Hodonínsku, kde chytli třináct migrantů ze Sýrie. Při propátrávání nejbližšího okolí našli dalších dvacet lidí.

„Podařilo se nám zjistit, že spolu cestovali v jedné dodávce. Nejen pro muže, ale hlavně ženy a děti to muselo být náročné cestování. Získané poznatky k vozidlu nakonec ale vedly i k zadržení podezřelého,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Až sto deset migrantů odhalili policisté během prvního srpnového víkendu. Převážně se jednalo o mladé Syřany, hlídky na ně narazili ve vlacích i na volném prostranství na Břeclavsku a Hodonínsku. Kuriózní byl také případ z konce června, kdy dvaadvacet běženců dorazilo do Brna vlakem s platnými jízdenkami. „Vzhledem ke stálému vytížení způsobenému rusko-ukrajinskou krizí se kolegové z cizinecké policie opravdu nezastaví,“ okomentoval tehdy případ Šváb.

Důvody, proč nelegální uprchlíci vstupují na české území, se podle organizace Člověk v tísni různí. V případě migrantů z Afriky, stejně jako třeba Afghánistánu, Sýrie a dalších neevropských zemí, se v drtivé většině jedná o tranzit dále na západ a sever, nejčastěji třeba do Německa nebo Švédska. Většina má rovněž patřičná povolení, překračují ale jejich platnost.

„Policisté mohou tyto osoby zadržet na maximálně osmačtyřicet hodin. Během této doby se je snaží ztotožnit nebo ověřit, jestli již nezažádali o azyl v jiné zemi. Do dvou dnů pak musí rozhodnout buď o správním vyhoštění, nebo umístění do zařízení pro zajištění cizinců,“ sdělil za organizaci Jakub Andrle. Pokud cizinci o azyl v jiné zemi požádali, navrací je cizinečtí policisté právě tam.

Kromě původu běženců se různí také způsob, jakým do Česka přijíždějí. Někteří se do země dostanou osobními auty, jiní se schovávají v kamionech nebo k přepravě využívají vlakovou dopravu.

„Posilujeme kontroly na hraničních přechodech, aktuálně převažují spíše přechody přes zelenou hranici. Využíváme drony, vrtulníky s termovizí a veškerou dostupnou techniku. V létě většinou čelíme většímu náporu běženců, protože v zimě migrace kvůli počasí ustává,“ popsal situaci policejní mluvčí Pavel Šváb.

Počet nelegálních migrantů v kraji:

Celkem (do konce července): 773
Květen: 84
Červen: 165
Červenec: 383
Srpen: zatím 197

Počet nelegálních migrantů v kraji loni:
Celkem (do konce července): 220

V případě, že se uprchlíci dostanou do takzvaného zařízení pro zajištění cizinců, nemají povoleno místo opustit a ubytovaní jsou skupinově.

„Na druhou stranu jsou ale v detencích poskytovány prakticky stejné služby jako v jiných zařízeních, tedy vstupní zdravotní prohlídka, služby psychologa, sociálních pracovníků, působí v nich některé nevládní organizace, k dispozici jsou volnočasové aktivity jako televize, knihovna a podobně. Doba pobytu je ale zákonem omezená,“ uvedl Jakub Andrle z organizace Člověk v tísni.

Nelegální migranty odhalují při kontrolách také celníci. „Bývají ukrytí v ložném prostoru mezi nákladem, v konstrukčních dutinách vozů či v podvozku. Setkali jsme se s nimi i v blízkosti hraničních přechodů či odstavných parkovišť,“ přiblížila mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Celníci běžence zadrží, udělají bezpečnostní prohlídku, zkontrolují totožnost a následně přivolají policejní hlídku.