Slibem neurazíš. Tímto heslem se zřejmě před časem rozhodl řídit nový ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl a vedení města. Po Přikrylově jmenování totiž primátor Roman Onderka slíbil, že do čtvrt roku spatří světlo světa rozpracovaná koncepce rozvoje městské policie, se kterou Přikryl zvítězil ve výběrovém řízení. Tříměsíční lhůta vypršela přesně před dvěma týdny, plán však stále nikdo neviděl.
Oba muži o koncepci a jejím zveřejnění navíc odmítají mluvit a odpovědnost přehazují jeden na druhého. „Obraťte se na primátora Onderku,“ vzkázal Přikryl prostřednictvím své mluvčí. „Ptejte se přímo Přikryla,“ odpověděl naopak na dotaz Brněnského deníku Rovnost primátor.
Nejde přitom jen o ledajaký papír. Koncepce rozvoje městské policie má nastínit, jak bude v dalších letech vypadat práce strážníků a s jakou pomocí od nich lidé mohou počítat.
Při svém jmenování Přikryl zmiňoval například plán rozdělit Brno na malé části a ke každé z nich přiřadit konkrétního strážníka. „Chci odstranit anonymitu a zvýšit kontrolu, kterou nad prací strážníků mají lidé,“ plánoval letos v březnu Přikryl.
Městská policie má také nově koordinovat činnost všech bezpečnostních kamer ve městě. Co dalšího se má změnit a kdy se to projeví v ulicích, však není možné zjistit. Na dotazy zaslané e–mailem totiž Přikryl téměř dva týdny neodpověděl a nereaguje ani na vzkazy zanechané u své asistentky.
O koncepci nechce mluvit ani primátor Onderka, který je jako velitel městské policie Přikrylovým přímým nadřízeným. „Se zveřejněním koncepce jsme se asi špatně pochopili. Je nutné ji vnímat jako řadu kroků, které se budou postupně projednávat a schvalovat,“ tvrdí primátor.
S tím však nesouhlasí opozice. Její zastupitelé se sice s Přikrylovými plány před jeho jmenováním seznámili, ale jen velice letmo. „Nastínil nám, co si představuje, ale žádný oficiální dokument jsme v ruce neměli. Na existenci koncepce a její zveřejnění jsem se proto už ptal, ale zatím nemám odpověď,“ uvedl například šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer.
Zveřejnění dokumentu požadují i další opoziční strany. Podle zastupitele za Stranu zelených Martina Andera chybí tento bod však na dnešním posledním zastupitelstvu před prázdninami chybí. „Budeme požadovat, aby se toto téma probíralo nejpozději po prázdninách,“ upozornil Ander.
Dohady o zveřejnění koncepce by si přitom město ušetřilo, kdyby ji zveřejnilo hned po vyhlášení výsledků výběrového řízení. „Nárok lidí na seznámení se s vítěznou koncepcí je zcela oprávněný. Předložení dokumentu bylo totiž podmínkou vstupu do výběrového řízení. Proto tedy účastníci museli akceptovat, že se s ní seznámí volení úředníci města, kteří jsou zástupci jeho občanů,“ konstatoval Jiří Urban z advokátní kanceláře Tomáš Rašovský.
Neuspěje podle něj ani argument města, že koncepce nelze zveřejnit kvůli autorským právům. „Teoreticky to sice vyloučit nelze. Argument úředníků by ale měl opodstatnění jen tehdy, pokud by uchazeči předložili požadovaný text například ve formě komiksu, divadelní hry či třeba epické poemy v pravidelném jambickém verši,“ zhodnotil s nadsázkou Urban.
Dotaz: Je již rozpracovaná koncepce rozvoje městské policie? Je možné ji zveřejnit?
Asistentka šéfa městské policie: Z časových důvodů není možné, aby ředitel na Vaše dotazy přímo reagoval. Obraťte se prosím na tiskový odbor.
Tiskový odbor městské policie: Obraťte se prosím na primátora.
Primátor Roman Onderka: Pro bližší informace se obraťte na městskou policii a jejího ředitele.