Primátor Roman Onderka má novou garáž a jeho náměstek Ladislav Macek může jezdit ve dvou autech, které loni koupil. Jeho kolega náměstek Oliver Pospíšil už jistě tráví volno na nové chatě. Předseda dopravní komise Josef Veselý si ke svému platu přivydělává i hraním na varhany v kostele. A radní Jiří Zlatuška získal z akademických funkcí a postů v městských firmách přes dva a půl milionu.

Brněnský Deník Rovnost to zjistil z majetkových přiznání, která musí nově předkládat politici na brněnském magistrátu placení z veřejných peněz. Nařizuje jim to novela zákona o střetu zájmů. Všichni lidé tak mohou nahlédnout do jejich čestných prohlášení, ve kterých přiznávají své vedlejší příjmy, dluhy a nově získaný majetek.

„Pokud se živím komunální politikou, tak musím se zájmem lidí o mé příjmy počítat. Je ale pravda, že jsem ten formulář vyplňoval se stejným nadšením jako daňové přiznání,“ prohlásil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Loni si podle čestného prohlášení bokem nic nevydělal. Musel tak vystačit s náměstkovským platem, který činí přes sedmasedmdesát tisíc korun měsíčně. Z něj si pak společně s manželkou koupili chatu za osmdesát tisíc korun.

Kolik a odkud

Rekordmanem ve vedlejších příjmech je naopak senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška. Jako děkan fakulty informatiky a za působení ve čtyřech městských firmách si vloni připsal na konto dva miliony sedm set tisíc. Vyplynulo to už dříve z jeho senátorského majetkového přiznání. Jinak by jeho příjmy a dluhy během působení v brněnské politice tisk zveřejnit nemohl. Podle zákona je to totiž možné pouze u politiků, kteří svou funkci ve vedení města dělají na plný úvazek. To znamená u primátora, jeho náměstků a dvou šéfů speciálních komisí. U ostatních si ale přiznání každý může přečíst na personálním oddělení brněnského magistrátu.

Někteří politici se však za vydělané peníze nestydí a mluví o nich, i když nemusejí. Platí to také pro brněnského radního Jiřího Olivu. Už dříve přiznal, že si ročně přijde až na milion korun díky funkcím v městských firmách. Narozdíl od kolegy radního Vlastimila Žďárského. Ten sice také předsedá představenstvům čtyř firem a v dalších třech působí, jeho vedlejší příjmy jsou však podle prohlášení ve srovnání s Olivou mizivé. Redakce je zveřejnit nesmí a Žďárského vyjádření se jí včera nepodařilo získat.

Primátor Roman Onderka si ke svému platu vloni přivydělal přes sto dvacet tisíc korun a koupil si garáž za sto osmdesát tisíc. Nejvíce z náměstků primátora vydělal Daniel Rychnovský, přes osm set tisíc korun. Působil totiž jako ředitel Nemocnice milosrdných bratří, z žádné politické funkce ale vloni ještě příjmy neměl.

Šéf dopravní komise Rady města Brna Josef Veselý získal kromě desetitisícových odměn za působení v několika městských firmách také přes pětatřicet tisíc jako varhaník v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Židenicích. „Pocházím z hudební rodiny a na varhany hraji už dlouho,“ komentoval to Veselý. Opoziční zastupitelé se prý na čestná prohlášení radních podívat nepůjdou. „Je to podstatné spíš pro normálního člověka. My přehled máme. Mě ani nezajímá, kolik kdo bere, ale jakou práci odvádí. Obávám se, že na magistrátu ta práce chybí,“ řekl šéf klubu zastupitelů za ODS Leo Venclík.

Česká pobočka Transparency International majetková přiznání komunálních politiků vítá. „I přes některé nedostatky je považujeme za jeden z nutných nástrojů boje proti korupci,“ tvrdí Martin Lachmann z Transparency International.

Poslanci zákon o střetu zájmů měnili na poslední chvíli. Nová verze začala platit až v druhé polovině června, tedy dva týdny předtím, než komunálním politikům vypršel termín k podání prohlášení. Způsobilo to tak spoustu problémů. „Nebylo do poslední chvíle jasné, jak nakonec bude zákon vypadat. Žádali jsme ministerstvo o vysvětlení řady nejasností, ale nikdo neodpověděl. Honíme všechno na poslední chvíli,“ postěžoval si tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký. Právě u něj by se měla přiznání brněnských politiků shromažďovat.

Obtíže měl při vyplňování i náměstek Pospíšil. „Nejdřív mi přišel formulář jednoduchý, ale nakonec jsem musel doplňovat i celé stránky. Neexistuje návod, jak ho vyplňovat správně,“ podotkl Pospíšil. Podle něj se ale situace časem zlepší. Za špatné údaje v přiznání politikům přitom hrozí padesátitisícová pokuta.

Mezerou v zákoně je ale to, že čestná prohlášení komunálních politiků nikdo sám od sebe nekontroluje. „Na případné chyby a nesrovnalosti musí někdo upozornit, a pak se jimi teprve musí zabývat tajemník magistrátu,“ prohlásila šéfka Kontrolního výboru Zastupitelstva města Brna Helena Sýkorová. V tomto ohledu je ale Loutocký skeptický. „Dokážete si představit, že bychom vedli přestupkové řízení s náměstkem primátora nebo radním?“ ptá se Loutocký.

Martin Lachmann z Transparency International o přiznáních komunálních politiků: Měla by být určitě na internetu

Transparency International se podílela na původní verzi zákona o střetu zájmů. Dnešní verze se však od původního návrhu hodně liší. I proto jsou podle Martina Lachmanna z Transparency International majetková přiznání politiků nepřesná.

Je pravda, že vláda nevydala předpisy s instrukcemi, jak mají politici vyplňovat majetková přiznání?
Ano. Byla vydána jen vyhláška se vzory. Pro komunální politiku chyběla směrnice, podle které by politici oznámení vyplňovali. Vznikl tak dost velký chaos.

Politici ani nevěděli, jak oznámení vyplňovat. Mohou se z nich lidé vůbec něco dozvědět?
Chápu, že je to problém. Politici nám volali a doptávali se na podrobnosti. Řekli jsme jim náš názor, který není právně závazný. Na jaře jsme k tomu pořádali asi deset školení. Většinou byla v krajských městech a komunální politici na ně chodili. Nebylo to ale dostatečné. Všichni ostatní, včetně ministerstev, neposkytovali žádné informace.

Zprůhlední podávání majetkových přiznání komunálních politiků?
Ano. Myslím, že komunální politici jsou přesně ti, na které má takovýto zákon dopadat. Občané by měli mít kontrolu a přihlížet k těmto informacím ve volbách. Proto by k nim měla být rozhodně snadná cesta. Například dohledáním přes internetové stránky.

Je správné, že jsou tato přiznání kontrolována, až když někdo upozorní na nesrovnalosti?
Jinak se to udělat nedá. Nesprávnost údajů je pokaždé problém nejen zjistit, ale hlavně dokázat. Pro volené politiky by měl být hlavní kontrolou úspěch v následujících volbách. Případné přestupkové řízení a následná pokuta by se měly vztahovat jen na drobnosti jako třeba, když přiznání odevzdají pozdě.

Už vás někdo na chybu upozornil?
Zatím nám kvůli majetkovým oznámením volali pouze sami politici a ptali se, jak je vyplnit.