Na podzim načal osmý rok ve funkci primátora Brna. A doufá v mírné zlepšení situace města. Letošní rok totiž Roman Onderka považuje za jeden z nejnáročnějších. Už proto, že rozpočet, se kterým radnice pracovala, byl nejnižší za posledních sedm let. „Rok 2013 byl pro mne hodně pracovní a uplynul rychle, jako ostatně všechny roky z období, kdy zastávám funkci primátora," říká Onderka.

Co byl váš největší úspěch letošního roku?

Mám obrovskou radost, že je v Brně jedna z nejmodernějších a nejkvalitnějších hvězdáren nejen v České republice, ale i v Evropě. Modernizace a digitalizace stála hodně peněz a těší mě, že jsme většinu dokázali získat z evropských fondů. Také bych vyzdvihl proměnu okolí Janáčkova divadla. Nejen výstavbu potřebného podzemního parkovacího domu, ale i revitalizaci parku za divadlem a prostranství kolem pomníku Rudé armády. A do třetice mě potěšilo dokončení opravy jižního křídla hradu Špilberku. Změn, které se ovšem v Brně v roce 2013 udály, je hodně. Leccos se opravilo, postavilo nebo začalo rekonstruovat, byť to třeba ještě není vidět.

Co naopak považujete za největší neúspěch?

Vrásky mi trochu dělá palác Jalta na Dominikánském náměstí, který stále nabízíme ke koupi, ale zájemců je, což přičítám ekonomické recesi, bohužel málo. Prodej Jalty však zůstává naší prioritou. Jako aktuální problém vnímám i nespokojenost rodičů s nedostatkem míst v mateřských školách hlavně pro tříleté děti. Ale i zde se blýská na lepší časy.

A co je největší rest z roku 2013?

Měli jsme v plánu začít rekonstrukci ulice Milady Horákové a Zelného trhu, ale obojí se posunulo až do roku 2014. Dlouhodobým restem zůstává nový územní plán města, při jehož tvorbě jsme závislí na podobném dokumentu Jihomoravského kraje. Do jeho schválení se kupředu nepohneme. Jinak si ale myslím, že přes značně zchudlý rozpočet těch restů nezůstává tolik a mnoho věcí se podařilo úspěšně dotáhnout do konce. Například retenční nádrž Jeneweinova, která je nezbytná pro další rozvoj města.

Proč se projekty jako opravy Milady Horákové a Zelného trhu zdržely?

Jedním z důvodů je samozřejmě nedostatek peněz. Je třeba si uvědomit, že rozpočet roku 2013 byl nejnižší za posledních sedm let. Město tak muselo složitě hledat možné úspory. To znamenalo, že některé stavby jsme museli odložit nebo je rozložit do více let. Dalším důvodem zdržení jsou také legislativní možnosti, kterými jsme při přípravě staveb často nuceně omezeni. Rekonstrukce Milady Horákové se zdržela kvůli přezkoumávání Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Jaký podle vás bude pro město následující rok?

Vždy si přeji, aby se v novém roce Brnu a jeho obyvatelům dařilo o něco lépe než v roce předešlém. K tomu při správě města společně s dalšími jeho představiteli a za podpory odborníků upínám veškeré své síly. Myslím si, že pro rok 2014 mohu mít důvod k mírnému optimismu. I proto, že rostou příjmy v rozpočtu. Věřím, že budou zdárně pokračovat již započaté velké investiční akce a další zahájíme. Samozřejmě, že s naší podporou mohou počítat univerzity, velké vědecko-výzkumné projekty či podnikatelé. Chci také připomenout, že v roce 2014 bude Brno znít krásnými, moderními a neobvyklými melodiemi, protože letošní Rok hudby se zde ponese v duchu oslav 160. výročí narození Leoše Janáčka. Jsem přesvědčený, že to vše upevní postavení Brna v roli příjemné hostitelky a vyhledávané evropské metropole.

Rozpočet bude v roce 2014 o víc než čtyři sta mi-lionů korun vyšší než letos. V čem to Brňané poznají?

Jestli jsem na něco opravdu pyšný, tak je to skutečnost, že Brno hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, a navíc úspěšně snižuje svou zadluženost. Jak jsem se už zmínil, od ledna 2014 Brno skutečně bude hospodařit s rozpočtem navýšeným oproti loňskému roku o 470,9 milionu korun, což je mírně pozitivní zpráva, neboť rozpočet roku 2013 byl nejnižší za posledních sedm let. V platnosti ovšem zůstává rozpočtové určení daní, na základě kterého již od roku 2013 přichází Brno přibližně o 250 milionů korun. Lze tedy říct, že konkrétní dopady na každodenní život Brňanů oproti loňsku nijak výrazně citelné nebudou. Na druhou stranu optimistický rozpočtový výhled nám umožní naplnit některé očekávané projekty, především se jedná o rekonstrukci a dostavbu kanalizace či rekonstrukce školských a sportovních zařízení. Velké investice letos také poputují do zdravotnictví. Na rekonstrukci polikliniky Zahradníkova a objektů v Nemocnici Milosrdných bratří i Úrazové nemocnici. Město bude pokračovat rovněž v rekonstrukci bytových domů a dokončí výstavbu dvou domů s pečovatelskou službou, výrazně se promění i prostor před Janáčkovým divadlem. A toho všeho si Brňané nepochybně všimnou.

Vaše sociální demokracie bude ve vládě a bude mít premiéra. Pokusíte se zatlačit na změnu rozpočtového určení daní tak, aby byla situace pro Brno výhodnější?

Schválená novela o rozpočtovém určení daní je pro Brno nejen diskriminující, ale představuje zejména hrozbu pro budoucnost. V Brně se denně zdržuje asi o 140 tisíc lidí víc, než je trvale přihlášených obyvatel, což při poskytování služeb představuje zátěž městského rozpočtu minimálně 1,2 miliardy korun. Peníze, které by Brno potřebovalo na investice, tak končí ve výdajích. Zůstávám optimistou a věřím tomu, že toto nesystémové rozpočtové určení v budoucnu dozná spravedlivých změn. Obávám se ale, že ve vztahu k situaci země jako takové bude mít nová vláda prioritně na programu jiné body.

Po parlamentních volbách jste vyzval k odchodu předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku. Jak se díváte s odstupem času na tento krok?

Volební výsledky, kterých dosáhla Česká strana sociálně demokratická, zůstávají neměnné stejně jako moje stanovisko. Hlasování předsednictva ČSSD po volbách bylo logickou reakcí na historicky nejhorší výsledek strany a bylo demokratickým vnitrostranickým vyjádřením názoru. To jednoznačně považuji za legitimní nástroj politické strany, která se prezentuje principy demokracie, solidarity a spravedlnosti.

Máte pocit, že jste ve vnitrostranickém zápasu skončil mezi poraženými?

Je jistě k zamyšlení citát, na který jsem nedávno narazil: Častěji vítězí myšlenka síly než síla myšlenky. To se bohužel ukazuje jako zkázonosné nejen v zemích s totalitním režimem, ale nevede k ničemu dobrému ani ve společnosti, v politických stranách či firmách. Chcete-li však ode mne slyšet přímou odpověď, pocit, že jsem prohrál, rozhodně nemám. Své jsem řekl, teď je třeba jít dál. Jsem však vnitřně přesvědčen o tom, že tuto otázku by si měli spíše položit lidé, kteří strategicky mlčeli.

Letos se podle prohlášení představitelů města nebude zvedat jízdné v městské hromadné dopravě. Pokud zůstanete primátorem, zvednete jízdné v příštím roce? Přeci jen už bude po volbách.

Zda se v brněnské městské hromadné dopravě bude, či nebude zvedat cena jízdného, přece vůbec nesouvisí s tím, jestli je před volbami, nebo po volbách. Nikdy jsem neměl v úmyslu předvádět Brňanům laciná populistická gesta. Zatímco peníze, s nimiž musí dopravní podnik hospodařit, zůstávají víceméně stejné, ceny energií stále rostou a vandalové řádí dál. Přesto se dopravní podnik snaží své služby zlepšovat a nutné změny dělat tak, aby cestující zasáhly co nejméně. Cena jízdného se tedy bude odvíjet od hospodaření dopravního podniku.

Jste lídrem kandidátky pro komunální volby. Jak vidíte vaše šance? Nemáte obavu z nových politických hnutí?

Minulé komunální volby ukázaly silnou podporu voličů ČSSD v Brně, a tak je pro mne bezesporu motivací obhajovat post primátora potřetí. Nová politická hnutí na scénu uvádí nové i staronové tváře, avizují jednoduché recepty na řešení, za ČSSD hovoří výsledky práce.

Jak vlastně hodnotíte úspěchy brněnských týmů ve sportu, především ve dvou nejsledovanějších v hokeji a fotbalu? Zbrojovka se taktak drží nad sestupovými vodami, Kometa se nedostala do play off, ale v aktuální sezoně má do něj nakročeno. Je to dost, nebo chcete víc?

Pokud jde o Kometu, má za sebou vítězství v posledním předvánočním extraligovém zápase, a to s libereckými Bílými Tygry, takže mám radost. Vede si dobře, a to mi dává důvod k optimismu. Při dalším utkání se Zlínem budu v duchu Kometě usilovně fandit. (Rozhovor vznikal ještě před zápasem se Zlínem, pozn. red.). Zbrojovce se příliš nedařilo a věřte mi, že kdyby to mohlo pomoci, hned bych vydal úkolový list primátora s příkazem vyhrávat. Ve skutečnosti ale nezbývá než fandit a doufat.

Jak se brněnské kluby podle vás umístí v letošní sezoně?

Brno vyniká v řadě sportovních odvětví. Jmenujme například třeba jen hokej, basketbal, plavání, baseball, triatlon či sportovní střelbu. Věřím v to, že tyto kluby budou pokračovat ve svých dobrých výkonech, neboť se opírají za významné podpory města o své nadějné talenty a mládež. Těším se a doufám i v zisk nejvyšších příček či medailí z významných sportovních akcí. Sport ale přece není jen o medailích.

Co Brňanům kromě úspěchu oblíbeného týmu popřejete do nového roku?

Zaujal a pobavil mě nedávno bonmot, že historie jako učitelka života to má těžké. Každý rok učit podle nových osnov. Rok 2013 je minulostí, historie už má nové osnovy a my, její žáci, máme možnost začít s čistým štítem a trošku to paní učitelce i sobě ulehčit. Napravit, co se nepovedlo, a na to, co se povedlo, navázat. Přeji tedy všem Brňanům hodně elánu, radosti a úspěchů v dalším roce školy života.