„Vypovídají o tom i statistiky přepravených lidí. Jen o prázdninách převezly městem podporované spoje více než deset tisíc cestujících," zmínil ve středu Kratochvíl. Vedení města plánuje tuto linku podporovat i nadále.

Od června do prosince vyjíždí vlak z brněnského hlavního nádraží ve dvě hodiny a sedm minut ráno, na letiště ve Schwechatu pokračuje přes Břeclav a stanici Vídeň Stadlau. Opačným směrem z vídeňského letiště vyráží vlak vždy ve 23:23 hodin. Brzký ranní vlak na letiště využilo v červenci průměrně 125 cestujících denně. „Je vidět, že lidé mají chuť cestovat a dostupnější doprava na letiště a následně domů je neocenitelná," podotkl Kratochvíl.

Dvousetmetrová silnice propojí v budoucnu Opuštěnou a Rosickou ulici v Brně. Nová ulice ponese název Uhelná.
MAPA: První krok k novému nádraží v Brně. Nová ulice ho spojí s centrem města

Město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení mezi brněnským hlavním nádražím a vídeňským letištěm od konce loňského roku. Smlouva na provoz dvou každodenních spojů je uzavřena do prosince 2025. Nejprve linku provozoval RegioJet, nyní je to Gepard Express. „Proto, abychom mohli spojení zajišťovat i po uplynutí platnosti smlouvy s nynějším dopravcem, musíme nyní zveřejnit formulář, kterým oznámíme náš záměr,“ uvedl Kratochvíl.

Zveřejnění záměru a následné nabídkové řízení může trvat až dva roky. Nynější krok v tuto chvíli město ještě k ničemu nezavazuje. Výše kompenzace, která hradí částečné náklady od města na provoz vlakového spojení, je v letošním roce stanovena na 13,9 milionu korun, na celý rok 2024 pak na 28,6 milionu.

O zvýhodněné parkování je malý zájem

Cestující, kteří potřebují nechat auto před cestou na letiště v Brně, mohou využít zvýhodněné parkování na parkovišti typu Park and ride v Líšni. Pokud tam odstaví auto například na týden, zaplatí za to pět set korun. V případě zájmu cestujících také brněnský dopravní podnik vypraví spoj z parkoviště na vlakové nádraží.

Tato služba si však zatím u lidí velkou oblibu nenašla. „Od začátku června se zaregistrovalo ke zvýhodněnému parkování celkem šestnáct řidičů. Z toho se zaregistrovalo ke zvýhodněnému parkování a zároveň si objednalo odvoz deset řidičů. Šest řidičů se zaregistrovalo ke zvýhodněnému parkování a neobjednalo si odvoz," přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo časosběrné záběry z aktuálního dění na stavbě.
Pracují ve dne, v noci. Podívejte na ruch stavby na mostu Otakara Ševčíka v Brně

Za stejné období přepravil dopravní podnik z parkoviště na vlakové nádraží deset spojů. „Celkem přepravil sedmadvacet lidí," vyčíslil Poňuchálek. Služba funguje pouze v případu zájmu cestujících. Za jednu cestu uhradí Brno 1334 korun bez daně. Pokud není objednávka, nevznikají městu žádné náklady.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: V centru Brna se ukrývá secesní nádhera. Stačí jen zvednout hlavu, podívejte se

Zdroj: Deník/Robin Fajmon