Měl totiž dorazit kolem půl třetí odpoledne, nedočkaví studenti ho ale přes okenní skla vyhlíželi mnohem déle. Dlouhou chvíli si krátili pohledem a posunky na hrozen novinářů, který stejně jako oni prince nedočkavě vyhlížel. „Přesnost je sice výsadou králů, princ však nárok na zpoždění má,“ zažertovala Petra Nováková z Masarykovy univerzity. Zpoždění se nakonec protáhlo na víc než hodinu.

Na cestě z letiště prince doprovázel jihomoravský hejtman Michal Hašek. U vchodu univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích ho přivítal i brněnský primátor Roman Onderka a rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Prince v diskuzi zajímaly názory mladých lidí a jejich zapojení do výzkumu, který může pomoct ochraně životního prostředí. „Těší nás, že si princ Charles vybral k návštěvě Masarykovu univerzitu právě proto, že zde pracujeme na projektech, které mu z hlediska budoucnosti připadají důležité. Chápeme to jako ocenění dosažených výsledků i potvrzení toho, že naše úsilí je zaměřeno správným směrem,“ uvedl Fiala.

Na začátku představila trojice studentek z přírodovědecké fakulty výzkum v oblasti ochrany životního prostředí. „Princ se seznámil například s novými poznatky o dopadu klimatických změn v Antarktidě, kde má univerzita vlastní stanici, prezentována byla i revoluční metoda likvidace yperitu prostřednictvím enzymů, kterou univerzita patentovala,“ popsala náplň česko–britského setkání mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

S princem diskutovala dvacítka studentů

Do diskuze se pak aktivně zapojilo dvacet studentů z přírodovědecké fakulty a fakulty sociálních studií. Všichni si jedinečnou zkušenost pochvalovali. „Bylo vidět, že princ ví, o čem mluví, a opravdu ho to téma zajímá. byla to moc zajímavá návštěva,“ shodli se studenti.

Návštěva potěšila i zástupce Britského velvyslanectví v Praze Otakara Fojta, který diskuzi moderoval. „Princ si setkání opravdu užil. V přínosné debatě zdůraznil odpovědnost nás všech v boji proti změnám klimatu a uplatňování principu trvale udržitelného rozvoje,“ řekl Fojt.

Dobrý pocit má z pondělního odpoledne i primátor Onderka. „To, že princ přijel do Brna a navštívil Masarykovu univerzitu, je velmi pozitivní. Je znám svým vztahem k ekologii a vědě a diskuze podle toho vypadala, byla na úrovni a zajímavá,“ řekl Onderka.

Primátor při loučení předal britskému následníkovi trůnu dar od města. „Dostal pečeť ze čtrnáctého století, kterou město nechalo vyrobit, a také lovecký nůž s damaškovou čepelí, protože princ je známý tím, že se účastní některých honů,“ dodal primátor.

Dar dostal princ i od hejtmana Haška. „Kromě vynikajícího jihomoravského vína jsem princi předal i osobní dar od hejtmana, a to akvarel Brna od mistra Sedláčka. Setkání s následníkem trůnu pro mě byla nevšední příležitost ke krátkému rozhovoru o jižní Moravě,“ řekl Hašek.

Nejcennější dar, alespoň podle vzhledu, si však princ převzal z rukou rektora univerzity Petra Fialy. Ten mu totiž předal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Ta se uděluje nejvýznamnějším osobnostem z Česka i zahraničí a zatím ji převzalo deset lidí. Princ z Walesu byl jedenáctý.