Výhody samostatnosti vidí starostové obcí a měst kolem Brna ve větším přísunu peněz a svobodném rozhodování. „Jsme rádi, že jsme se nikdy nepřipojili. Máme teď více peněz i pravomocí. Co jsem se bavil se starosty městských částí, nemají ani vlastní majetek. My jsme nezávislí a můžeme věci nakupovat i prodávat,“ vysvětlil starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček. Problém podle něj není ani s dopravou do Brna.

Podobný názor má i starosta Kuřimi Drago Sukalovský. „Debaty o připojení jsou v dnešní době bezpředmětné. Proč se stát jednou z mnoha částí Brna, když můžeme být samostatnou obcí,“ podotýká.

SPOJENY V JEDNO. Novou část Brna vytvořily dvě dříve samostatné obce Maloměřice a Obřany ( na snímku Pohled na Cementárnu). autor: Archiv města Brna
Velké Brno: obce s městem srostly, Češi získali převahu

Brněnský deník Rovnost pro vás vytvořil speciální téma k výročí 100 let velkého Brna.Brněnský deník Rovnost pro vás vytvořil speciální téma k výročí 100 let velkého Brna.Zdroj: DENÍKNaopak podle ekonomů má spojování obcí stále smysl. „Trend je stále takový, že se města spíše slučují. Má to výhody z hlediska administrativy i dopravní obslužnosti. Zamezíme tím velké roztříštěnosti samospráv, která je v České republice problém,“ vysvětlil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Představitelé Brna i tak zatím o rozšíření města neuvažují. „Začali jsme spolupracovat s okolními městy a obcemi díky brněnské metropolitní oblasti. Lidé z okolí přirozeně inklinují k Brnu. Chceme posílit spolupráci v oblasti dopravy, parkování a třeba cyklostezek,“ poznamenal náměstek primátorky Petr Hladík.

Pohled na brněnské městské části a čtvrtě.
Připojené obce daly název městským částem. U "skládaček" přetrval patriotismus

Podle něj nehrozí ani zmenšení Brna. „Tendence na oddělení městských částí nevidím,“ dodal.

Naposledy lidé o odtržení části Brna hlasovali před devíti lety v Dolních Heršpicích a Přízřenicích. Referendum iniciovali zástupci hnutí Svobodný jih. Většina hlasujících se sice vyslovila pro odtržení, ale hlasování jako celek nebylo závazné. Pro závaznost bylo potřeba, aby možnost odtržení zvolila většina oprávněných voličů.

Výstava Velké Brno v Křížové chodbě Nové radnice v roce 2009.
Sto let od vzniku Velkého Brna: posílil český duch města

O osamostatnění hovořili v roce 2014 také v Bystrci a Soběšicích, o tři roky později v Tuřanech a Líšni. Referendum ale nikde nevyhlásili.