V pátek bylo přesně pětašedesát let, kdy v roce 1943 vyjel první masový transport moravských Romů z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Brňané si tento den připomněli včera v Muzeu romské kultury.

„Bylo mi šestnáct let, když moji všichni příbuzní dostali povolávací rozkaz, aby se shromáždili ve stájích jízdního oddílu protektorátní policie v Masné ulici v Brně. Bylo jich třiatřicet. Nevrátil se nikdo,“ řekla pamětnice Emílie Machálková. Jí, jejích rodičů a malé sestřenky, kterou u sebe ukryli, se zastal tehdejší starosta Nesovic, kde bydleli. Díky jeho odvaze, tak přečkali válku.

Z pěti tisíc Romů v protektorátu, kteří nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů, se jich vrátila pouhá desetina. Česká republika tak drží smutný primát. Nacisté tady vyvraždili nejvíc Romů ze všech evropských zemí.

„Na tento pietní akt jsem přijela z Ostravy. Zajímají mě dějiny, zvyky a kultura Romů. Na Ostravské univerzitě jsem si proto zapsala předmět, který se jejich kulturou zabývá,“ uvedla Eva Vondráčková. Dle slov předsedy Romů na Moravě Karla Holomka je připomínání lidského utrpení jediná cesta, aby se podobné hrůzy už nikdy neopakovaly.