Asi sedmdesát metrů dlouhá částečně vybetonovaná štola se nachází v kopci Záruba. „Vyhloubená byla v roce 1944 jako protiletecký úkryt. V Kuřimi bylo několik štol, ale pouze k této je zachovaný přístup,“ přiblížil kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Ve štole měla vzniknout podzemní továrna. „Němci ji začali budovat po náletu angloamerických bombardérů v srpnu 1944. Do konce války ji však nestihli,“ přiblížil starosta.

Podle historika Petra Vachůta z Muzea města Brna byla Kuřim pro wehrmacht důležitá. „Fungovala tam továrna, která byla součástí brněnské firmy. Vyráběli v ní součástky pro letadla a další stroje,“ připomněl válečné dějiny.

Zpřístupní kryty
• Radní v Kuřimi chtějí do konce letních prázdnin zpřístupnit štolu, která za druhé světové války sloužila jako protiletecký kryt.
• Kuřimští politici navíc plánují postavit naučnou stezku. Ta má propojit například bývalý hřbitov wehrmachtu a další místa.

Vedení města plánuje štolu zpřístupnit do konce letních prázdnin. „Je potřeba ji zaměřit, udělat průzkum nebo získat schválení od geologů,“ popsal jednotlivé kroky starosta.

Rozhodnutí zpřístupnit štolu oceňuje například místní Jan Badin. „Už před lety jsme s kolegou přemýšleli o zpřístupnění štoly, ale neměli jsme na to peníze. Chtěli jsme najít například nějaké dobrovolníky. Nakonec se nápadu ujal starosta,“ vysvětlil muž.

Zhruba do dvou let chce starosta vyznačit naučnou stezku, která ukáže i další místa připomínající druhou světovou válku a propojí je se štolou. „Chceme do stezky zapojit například další protiletecké kryty, bývalý zajatecký tábor nebo již zrušený hřbitov vojáků wehrmachtu,“ vyjmenoval Sukalovský.

Ředitelka jihomoravské Centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová věří, že se naučná stezka stane i cílem turistů. „Stejně jako chodí lidé do bunkru pod Špilberkem, najdou si i historická místa z druhé světové války v Kuřimi své příznivce,“ uvedla.