Krajská linka bude dostupná v pracovní dny od osmi do čtyř hodin odpoledne. Její provoz zabezpečí až pětice operátorů, která musí být připravena na tisíce telefonátů. Na jihu Moravy se totiž dle posledních dostupných údajů nachází přes pětapadesát tisíc lidí ve věku osmdesát plus. „Budeme připraveni to v záložní nemocnici rozjet. Obavy máme spíše z toho, zda bude mezi osmdesátníky o očkování dostatečný zájem,“ sdělila mluvčí bohunické nemocnice Veronika Plachá

Poukázala tak na fakt, že pro získání kolektivní imunity je potřeba mít proočkovaných sedmdesát procent populace. Což chce ministerstvo zdravotnictví u první skupiny očkovaných zvládnout do konce února.

Ilustrační foto
Pacienty s covidem ze Zlínského kraje převáží do nemocnic v Brně a Břeclavi

Otázky budí i neustálé změny v očkovací strategii. Ta poslední nastala počátkem týdne. Hlavní úpravou prošla prioritizace. Nově do přednostní skupiny očkovaných spadají všichni zdravotníci, včetně například praktických lékařů. „Vakcíny, které mají přijít, je všechny nepokryjí. Na druhou stranu ale nepředpokládáme, že se nechají očkovat všichni. Bude to těsné,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Otazníky visí i nad dalšími aspekty očkovací strategie. Koordinátoři například řeší, jak očkovat lidi osmdesát plus a handicapované, kteří se nemohou dostavit k očkování, ale ani nepobývají v žádném domově, do nichž dojíždí mobilní očkovací tým.

Další očkovací centra

Taktéž je potřeba zřídit další očkovací centra. O jejich lokalitě se rovněž rozhodne až v následujících dnech. Podle prvních plánů by mohla vzniknout v Blansku, Vyškově, Břeclavi, Znojmě a na Hodonínsku v Kyjově, nebo Hodoníně. „Případně v obou městech. Rádi bychom centrum viděli i v Hustopečích, poněvadž je to bílé místo na mapě uprostřed kraje,“ nastínil hejtman.

V záložní nemocnici na BVV začalo očkování proti covidu 19.
První očkovací centrum: na výstavišti v Brně. Podívejte se, jak to tam funguje

Podle něj očkovací centra nebudou v nemocnicích, nýbrž v tělocvičnách, nebo na zelených loukách, kde by vyrostly stany. „Oboje je možné. Základ je, aby byla k dispozici velká plocha. V obou případech musíme zajistit i možnost parkování,“ doplnil Grolich.

V Jihomoravském kraji se momentálně nachází tisíce ampulí s vakcínou proti covidu. Poslední várka přicestovala v pondělí. Obsahovala 11 700 dávek.