V příštích dvou letech totiž město zaplatí za novou kanalizaci v Žebětíně, Bohunicích, Ivanovicích a Tuřanech asi jednu a půl miliardy korun. „Především kvůli finanční krizi navíc přicházíme o téměř miliardu z daňových příjmů. Příspěvkové organizace musí počítat s tím, že je nemůžeme stále stejně podporovat. Svoje náklady by tak měli snížit alespoň o pětinu,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Magistrát tento týden zaslal jednotlivým organizacím dopis, ve kterém je vyzývá k vypracování postupu, jak peníze v příštích třech letech ušetřit. Nejvíce jich musí sehnat brněnské národní divadlo. „Od města ročně dostáváme po odečtení všech odvodů asi 210 milionů korun. Přijdeme tak o více než o čtyřicet milionů,“ uvedl ředitel divadla Daniel Dvořák.

Hrozí, že divadlo bude muset zrušit některou z plánovaných premiér. „Náklady na všechny připravované premiéry jsou asi dvanáct milionů korun. Ani tak bychom tím pádem nedosáhli na požadovaných čtyřicet milionů. V současnosti tak řešíme, kde jinde peníze vzít,“ uvedl ředitel. Připouští také, že by si divadlo mohlo chybějící peníze půjčit. „Vzhledem k tomu, že podle magistrátu by se za tři roky měla situace uklidnit, uvažujeme i o této možnosti,“ uvedl Dvořák.

To, že by divadlo mohlo přijít o své premiéry, se nelíbí některým Brňanům. „Chápu, že město v současnosti potřebuje peníze. Na druhou stranu si ale myslím, že divadlo by mohlo být více soběstačné a příspěvky v řádech stovek milionů korun jsou zbytečné. Podle mě premiéry není nutné rušit a divadlo musí seškrtat své náklady jinde,“ uvedl například Jakub Bezděk.

Asi o jedenáct milionů korun přijde i Knihovna Jiřího Mahena v Brně. „Je to pro nás velice nepříjemná zpráva. Probíráme nyní všechny možnosti jak ušetřit tak, aby to veřejnost zasáhlo co nejméně. Jednou z možností je třeba i rušení některých menších poboček. Tam však také potřebné peníze nezískáme, malé pobočky mají už nyní velmi nízké náklady,“ uvedla ředitelka knihovny Libuše Nivnická.

Ztráty peněz se obává i ředitelka brněnského Turistického informačního centra Petra Kačírková. „Přijdeme téměř o osm milionů. Samozřejmě, že to ovlivní plánování celého našeho rozpočtu a tím pádem i některé naše projekty. Na druhou stranu chápu, že město někde peníze musí vzít,“ uvedla Kačírková.

Brnu ale hrozí, že přijde i o další peníze a bude muset omezit i další své aktivity. „Pokud parlament schválí novelu zákona o rozpočtovém určení daní, přijdeme až o devět set milionů korun ročně. To by pro Brno znamenalo katastrofu. Došlo by k obrovskému zadlužení města. Museli bychom například zrušit některá divadla nebo omezit rozsah městské hromadné dopravy,“ uvedl primátor Onderka.

Novelu, kterou připravuje ministerstvo financí, musí nejprve schválit vláda. „Pokud ji poté schválí i parlament, začne platit od roku 2013,“ sdělil mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Brno ročně hospodaří asi s deseti miliardami korun, z nichž příspěvkové organizace dostávají zhruba jednu miliardu.

Výše příspěvků
Dotace města na provoz deseti největších příspěvkových organizací v roce 2011 zaokrouhlené na miliony korun.

Národní divadlo Brno 270
Městské divadlo Brno 175
Centrum sociálních služeb 64
Muzeum města Brna 59
Filharmonie Brno 57
Knihovna Jiřího Mahena 55
Dětské centrum Brno 52
Nem. Milosrdných bratří 48
Zoologická zahrada 42
Tur. informační centrum 40

Zdroj: Magistrát města Brna