Pod jejím vedením Matáta otevřela druhou pobočku v Husovicích a vzniklo několik projektů. Třeba unikátní šátková knihovna, místo, kde si rodiny mohou vyzkoušet a zapůjčit šátky a nosítka na nošení dětí. „Právě v době, kdy jsem přebírala Matátu, jsem začala intenzivně nosit syna. Tehdy nošení dětí nebylo v Brně příliš rozšířené a zažila jsem několik nepříjemných situací. Po jednom výstupu na úřadě, kde na mně paní doslova křičela, že se mi v tom dítě zadusí, jsem si řekla, že musím udělat nějakou osvětu o nošení,“ popisuje Svobodová.

Podle ní se od té doby, a i díky aktivitám Matáty, situace v Brně výrazně zlepšila. „Zatímco před pěti lety odhadem v Brně nosilo děti sto až dvě stě rodičů, dnes je jich i sedm tisíc,“ říká.

Na své práci má ráda třeba to, že se stále pohybuje ve velké komunitě vstřícných lidí. „Byť mám titul manažerka, určitě se necítím jako žádná šéfka, jsme si tady všichni rovní. I na předávání ocenění Žena regionu se mě všichni vyptávali na náplň práce. A já jsem jim odpověděla, že třeba ráda po ránu vařím holkám kafe. Nebo když má některá žena z Matáty náročný porod či potřebuje pomoct v porodnici, tak mi zavolá a hned za ní jedu,“ vypráví s nadsázkou Svobodová.

V centru působí jako koordinátorka projektů. V Matátě najdou ženy i ostatní členové rodiny hned několik různorodých aktivit. „Máme například jógu pro těhotné, laktační poradnu nebo podpůrné skupiny pro ženy, které prožily těžký porod. Po takovém se sice všichni zajímají, jak jsou na tom matka i dítě zdravotně, ale už se tak nedbá o jejich psychiku. A přitom spokojená máma je pro dítě nesmírně důležitá. Našich skupin se účastní psycholožka i dula a ženy pak daleko lépe vnímají myšlenku dalšího těhotenství, nebo se lépe připraví na další porod. Myslím ale, že o jejich psychickou situaci by se mělo dbát už v porodnicích,“ upozorňuje Svobodová.

Ona sama je matkou čtyř dětí. Byť nejstarší z nich už je dospělá žena, všechny stále chodí do Matáty, která příští rok oslaví dvacet let fungování. „Vrací se k nám více lidí, kteří sem chodili jako rodiče s dětmi. Nejsme jenom centrum, jsme domovem a otevřenou náručí,“ říká o své práci Žena regionu.