Podle Liptákové jde zatím jen o návrh. „Jsem velký zastánce samostatnosti městských částí, proto jsem je s tímto dotazem jako správce bytových fondů oslovila. Chceme získat především přehled o tom, v jaké kondici jsou byty v různých koutech města," vysvětlila. Seznamy odevzdaly městské části do konce listopadu.
Starostové městských částí tak dostali za úkol vytipovat především domy, které jsou ve špatném stavu a oprava se městu nevyplatí. „Jako kritérium jsme si určili, že investice do zrekonstruování se nám musí vrátit do patnácti let," předestřela Liptáková.
Podle makléře Petra Broži ze společnosti Real Spektrum je taková návratnost peněz právě u bytových domů poměrně krátká. „Běžné a výhodné je, pokud se tato doba počítá i na dvacet let," vysvětlil odborník. Pokud je dům v dobré lokalitě, ani špatná kondice budovy podle něj investory neodradí, a město by tak mohlo kvůli nízkým cenám chátrajících domů prodělat.
Nárok na slevu?
Mezi největší správce obecních bytů patří městská část Brno-střed. Starosta Martin Landa nabídl magistrátu víc než sto bytů z celkových čtyř tisíc, které jeho úřad pronajímá. „U některých byla přitom privatizace odsouhlasená už podle starých pravidel," připomněl starosta nedávné rozpory o ceně bytů.
Zároveň Landa podotkl, že ve výpisu jde často už jen o jednotlivé byty a ne celé domy. „Nabídli jsme jen ty, které pro nás už nejsou výhodné," vysvětlil starosta. Zájemci by nakoupili byty například v Botanické ulici či na Nových sadech.
Podle Broži ale potencionální kupci nesmí počítat se sníženou cenou, jak tomu bylo zvykem. „Samozřejmě musí město zohlednit, jak dlouho nájemníci v bytě bydlí. Pokud je někdo na stejné adrese například dvacet let, má nárok na slevu. U samostatných bytových jednotek, zvlášť pak na dobrých adresách, by město snížením cen popíralo svoji původní filozofii dobrého hospodáře," připustil makléř.
Zájem o dvoupokojové
To ale některé lidi neodradí. „Pokud budu chtít zakotvit blízko centra města, rád si připlatím. Problém je spíš to, že ve středu města jsou byty moc velké a tím pádem i dražší," řekl Brňan Petr Chládek. Největší poptávka je v Brně v současnosti po dvoupokojových bytech.
Další vlnu privatizace chtějí na Brně-severu, kde bytů pronajímají více než šest tisíc. „Poslali jsme na magistrát soupis všech bytů, o které lidé zažádali od roku 2011. První vlna privatizace se nás nedotkla, takže doufáme, že i takto budou některé domy pro odkoupení lidem uvolněné," vysvětlil starosta Martin Maleček.
Kvůli privatizaci některých bytů z úrovně městské části přitom sesadili v červnu tamní zastupitelé starostku Barboru Maťákovou. Pozastavila totiž podepsání privatizačních smluv. I přesto si myslí, že byla v právu. Kvůli tehdejšímu obvinění podala v minulých dnech trestní oznámení na neznámého pachatele. „Městská část díky tomu přišla o jedenáct milionů korun," zdůvodnila svůj krok.