Zdravotnictví bez poplatků, znovuzavedení trestu smrti, přímá volba prezidenta a přísnost na nepřizpůsobivé spoluobčany, zejména romské etnikum. Takový je program Dělnické strany, která v neděli odpoledne uspořádala předvolební mítink na centrálním brněnském náměstí Svobody.

Dělnickou stranu někteří odborníci na extremismus spojují s hnutím neonacistů a bývalými sládkovci. Policisté i strážníci proto byli v pohotovosti. Už kvůli tomu, že demonstraci mohli narušit přívrženci opačného táboru a mohlo dojít k potyčkám.

„O víkendu jsme měli mítinky v Opavě, Ostravě, Havířově a Olomouci. Všechno bylo v klidu. Nechceme vyvolávat střety a nehodláme dělat nikde konflikty se zákonem,“ upozornil před zahájením demonstrace předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Bojůvky podle něj vytvářejí ti, kteří se snaží jeho stranu vyprovokovat. „Kromě médií to jsou i skupiny anarchistů,“ upřesnil Vandas.

Ve střehu

Mírová slova předsedy však policii neuchlácholila. S Dělnickou stranou už totiž měla policie špatné zkušenosti. Koncem letošního září se například začala zajímat o fotografie hajlujících kandidátů do krajských voleb na Vysočině. Podle informací brněnského Deníku Rovnost však v souvislosti s hajlování ještě nikoho nezačala stíhat.

Nejen z tohoto důvodu byly hlídky rozeseté v okolí náměstí Svobody. Přestože policie neřekla konkrétní počty nasazených policistů, byly jich i se strážníky na dvě stovky. „Na místě jsme měli také policisty v civilu, kteří situaci pohlídali. Další desítky policistů jsme měli v záloze na různých místech v centru města. Jestli by příznivci Dělnické strany jakkoliv narušili pořádek nebo by se dopustili trestného činu, mohli jsme okamžitě zasáhnout,“ řekl policejní mluvčí Aleš Mergental.

U Morového sloupu na náměstí Svobody se sešlo zhruba sedm desítek příznivců krajně pravicové strany. Demonstrace trvala necelou tři čtvrtě hodinu a k žádnému incidentu nedošlo. Naopak si někteří kolemjdoucí s představiteli strany notovali. „V této zemi se musí nastolit pořádek. Proto jim dám hlas,“ chválil radikály například Arnošt Mach, který nedělní odpoledne trávil na procházce po centru města.

Příznivci Dělnické strany si také nadšeně třásli rukou s třiadvacetiletou Simonou Skoumalovou, která je lídrem jihomoravské kandidátky. „V politice jsem teprve dva roky, ale určitě budu hájit zájmy naší strany v zastupitelstvu kraje a to hlavně srdcem,“ prohlásila Skoumalová na shromáždění.

Jakmile mítink skončil, příznivci Dělnické strany se rozešli do ulic Brna. „Strážníci tyto skupinky sledovali jak fyzicky tak pomocí kamerového systému. Bitka ani jiný konflikt se nekonal,“ potvrdila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Klacky a hole

Zatímco v Brně byla demonstrace pokojná, na litvínovském sídlišti Janov bylo v sobotu odpoledne živo. Členy hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany tam totiž přivítalo zhruba sedmdesát místních Romů s klacky, golfovými holemi a násadami od sekyr. Policie pak zakázala v akci pokračovat.

Romové na dvanáct členů hlídky plivali a polévali je studenou vodou. Nechyběli ani vulgární nadávky. Střetu mezi oběma skupinami zabránili policisté a litvínovští strážníci. „Naběhly na nás tlupy cikánů a policie tomu přihlížela. V následujících dnech podám trestní oznámení na neznámého pachatele. Není přece možné, aby si v této zemi dělal kdo chce co chce,“ zdůraznil Vandas.